Facebook Pixel Sportdog.gr | «Καθάρισε» τον Μπαρτζώκα η Εφές και... περιμένει Ολυμπιακό
| 2019-01-10 20:57:00

«Καθάρισε» τον Μπαρτζώκα η Εφές και... περιμένει Ολυμπιακό

Οι Τούρκοι νίκησαν και τη Χίμκι με 81-72.

Ο πληθωρικός για ακόμη ένα παιχνίδι Βασίλιε Μίσιτς και το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο αρκούσαν στην Αναντολού Εφές προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χίμκι (81-72) για να παραμείνει στην τέταρτη θέση περιμένοντας το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στον πρώτο γύρο της Euroleague, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν χρειάστηκε ένα buzzer beater του Μπαλμπάι για να πάρει το διπλό. Αυτή την φορά, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε πιο εύκολα και μεγάλο μερίδιο στην επιτυχία αυτή είχε ο εξαιρετικός Βασίλιε Μίσιτς (16π., 8ας, 1κλ.). Στο 12-6 μετά από 18 αγωνιστικές η Εφές. Από πλευράς Χίμκι, χάθηκε η ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη που θα την έβαζε «γερά» στην υπόθεση πλέι οφ. Στο 7-11 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα για την οποία ξεχώρισε ο Τζόρνταν Μίκι (14π., 9ριμπ.)

Μοιρασμμένο στα πρώτα έξι λεπτά το παιχνίδι στο «Sinan Erdem Dome» με την Χίμκι να βρίσκει έξι πόντους από τον Αντρέι Ζούμπκοφ και να έχει μικρό προβάδισμα 9-12 στο 4'. Το άμεσο τάιμ άουτ του Εργκίν Αταμάν έφερε επιμέρους 8-0 για την Αναντολού Εφές που έκλεψε μπάλες και βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο (20-12 στο 7'). Με την είσοδο του Γκιλ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-16.

Ένα γκολ-φάουλ από τον Λάρκιν έστειλε την διαφορά σε διψήφια τιμή (26-16), με τον Μπομπουά να την ανεβάζει ακόμη περισσότερο. Η απάντηση της Χίμκι με σερί 0-9 έφτασε σε απόσταση αναπνοής (28-25 στο 14') προτού ο Μποστ στον αιφνιδιασμό φέρει τους Ρώσους στον πόντο (33-32 στο 17'), σε χρονικό σημείο στο οποίο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν «σφίξει» την άμυνά τους. Με την επάνοδο του Μίσιτς η Εφές προσπάθησε να πάρει ξανά τον έλεγχο, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να προηγηθεί στο ημίχρονο (36-34).

H έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου είχε... κατηφόρα υπέρ της Αναντολού Εφές και ο Σέρβος «εγκέφαλος» Μίσιτς πρωταγωνίστησε. Με δικό του τρίποντο φάουλ, βολές και ασίστ οι κυπελλούχοι Τουρκίας βρέθηκαν στο +11 (47-36 στο 22'). Η Χίμκι δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε διαφορά 17 πόντων (57-40 στο 27', με τους Ρώσους να μειώνουν κάπως το χάντικαπ με το φινάλε της τρίτης περιόδου (62-51 στο 30').

Mάλιστα, η προσπάθεια ανατροπής συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Τζόρνταν Μίκι να ηγείται σε σκοράρισμα και δημιουργία. Ένα τρίποντο του Τζένκινς (70-64 στο 33') και του Μάρκοβιτς από τα 8,5 μέτρα (75-69 στο 37') διατηρούσαν τον χαρακτήρα ντέρμπι ωστόσο η νίκη δεν άλλαξε χέρια με την Εφές να παίρνει το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-34, 62-51, 81-72

Πηγή: sdna.gr