Facebook Pixel Μακάμπι - Ολυμπιακός: 65-64
| 2019-02-07 22:56:00

«Αυτοκτονία» στο Ισραήλ για Ολυμπιακό – Τζάμπα ήττα, ζορίζει η 4αδα – Τρομερός Σπανούλης, αλλά…

του Βαγγέλη Καράμαλη

Με καλάθι 4.4’’ πριν τη λήξη, η Μακάμπι νίκησε 65-64.

Μακάμπι – Ολυμπιακός: Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Ισραήλ, καθώς μετά το… σοκ από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, έχασε εκτός έδρας από τη Μακάμπι με 65-64!

Οι Πειραιώτες ήταν τα «αφεντικά» της αναμέτρησης για περίπου 30 λεπτά, στο φινάλε βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ, προσπέρασαν 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο του Σαπνούλη για το 63-65, όμως ο Ουιλμπέκιν με δύσκολο καλάθι 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρισε τη νίκη στους Ισραηλινούς.

Ο Ολυμπιακός με αυτή την ήττα μπήκε σε… περιπέτειες, καθώς παρέμεινε έκτος με ρεκόρ 12-10 και κινδυνεύει να βρεθεί ισοβαθμήσει αύριο με τη Μπάγερν Μονάχου που είναι στην έβδομη θέση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπλακ με 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκος (16π.) και Σπανούλης (16π.). Να σημειωθεί ότι οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικά άστοχοι από την περιφέρεια, μετρώντας 5/26 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Με τον Γουίλιαμς-Γκος σε ρόλο πρωταγωνιστή, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 2-8 και 6-12, ωστόσο με τρίποντο του Πάργκου και πόντους Μπλακ κοντά στη ρακέτα, η Μακάμπι πλησίασε στο 13-14, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Σπανούλη για το 14-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα των Ερυθρολεύκων και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου μπήκε στην εξίσωση του ματς και ο Μιλουτίνοφ, δίνοντας καλές άμυνες και με ριμπάουντ τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, ενώ με δικό του καλάθι έγινε το 14-18. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να βρίσκουν σκορ κυρίως με τον Μπλα, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβαλε στο παιχνίδι τον Πρίντεζη, ενώ ο Γουίλιαμας – Γκος έμοιαζε πραγματικά ασταμάτητος. Ο Αμερικανός ανέβασε το σκορ στο 17-22, ο Ρολ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 24-24, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Στρέλνιεκς για το 26-29, ωστόσο αυτό ήταν το πρώτο των Ερυθρολεύκων μετά από 12 προσπάθειες!

Στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά και η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 30-29. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τον Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 30-33, αλλά και με 35-37. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί βρήκαν πάλι λύσεις με τον Κέιν και προσπέρασαν για το 39-37, για να απαντήσουν οι Πρίντεζης-Σπανούλης με το 39-41. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν κακό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός είχε τραγικά ποσοστά στα σουτ και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-43.

Στην τέταρτη περίοδο ο Μιλουτίνοφ έδειξε να το παίρνει προσωπικά, μειώνοντας σε 51-49 με προσωπικές νίκες, αλλά σε εκείνο το διάστημα, η επίσης κακή έως τότε Μακάμπι, επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση ξεφεύγοντας με 59-55 με πόντους των Πάργκο, Ρολ και Μπλακ! Εκεί όμως πήρε το ματς πάνω του ο Σπανούλης, ο οποίος με δικούς του πόντους έγραψε το 63-61 στο 39’, ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά 63-64 τον Ολυμπιακό, στα 14’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο Γουίλμπεκιν –ύστερα από κακή άμυνα του Τουπάν- έβαλε στα 4’’ πριν τη λήξη μπροστά τη Μακάμπι, η οποία πήρε τη νίκη 65-64, καθώς ο Πρίντεζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 17 (7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Πάργκο 5  (5 ριμπάουντ), Ο' Μπράιαντ 7 (0/5 τρίποντα), Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2 (3 κοψίματα), Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Μπλακ 19 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 16 (8/14 δίποντα), Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τίμα, Μιλουτίνοβ 9 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 4 (1/6 τρίποντα), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 6

Τα ομαδικά στατιστικά των ομάδων:

Μακάμπι: 23/44 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 10/18 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 6 κοψίματα

Ολυμπιακός: 21/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά, 7 ασίστ 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 κοψίματα