Facebook Pixel Sportdog.gr | Ασταμάτητη η Εφές, δεν χάνει την 4αδα - "Πάτησε" με 22 πόντους την Μπαρτσελόνα!
| 2019-03-08 22:43:00

Ασταμάτητη η Εφές, δεν χάνει την 4αδα - "Πάτησε" με 22 πόντους την Μπαρτσελόνα!

Η Αναντολού Εφές έκανε αποφασιστικό βήμα τετράδας, αφού «διέλυσε» την Μπαρτσελόνα (92-70) και κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (-15), με μυθική εμφάνιση του Σέιν Λάρκιν (37π.)!

Έτοιμη για πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ είναι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Η Αναντολού Εφές ανέβηκε στο 16-9, αφήνοντας την «Μπάρτσα» στο 15-10, όμως στην ουσία είναι δύο νίκες πάνω από τους Καταλανούς, γιατί πλέον έχει και την ισοβαθμία. Οι Τούρκοι ήταν ασταμάτητοι, κάλυψαν το -15 του πρώτου αγώνα και παρά το γεγονός πως έχουν πιο δύσκολο πρόγραμμα από τους «μπλαουγκράνα», είναι το Νο. 1 φαβορί για την 4η θέση.

Για να έρθει αυτή η μεγάλη νίκη η Εφές χρειάστηκε τα... όργια του Σέιν Λάρκιν, που «διέλυσε» όλα τα ατομικά ρεκόρ του και έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς. Ο πρώην NBAer τελείωσε με 37 πόντους έχοντας ασύλληπτα ποσοστά ευστοχίας (6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 7/7 βολές), ενώ τον ακολούθησαν οι Αντριέν Μοερμάν (22π., 11ρ.) και Βασίλιε Μίσιτς (14π.). Σε κακό βράδυ βρέθηκαν οι άστοχοι φιλοξενούμενοι, που τα... έσπασαν έξω από τα 6,75μ. (13%, 3/23 τρίποντα) και γνώρισαν διπλή ήττα στο «Σινάν Ερντέμ».

Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι (16-10 στο 7' με 7π. του Αντριέν Μοερμάν) και έφτασαν σε double score στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (24-12) με... πρώτο βιολί τον Σέιν Λάρκιν. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ορεξάτος και με 15 πόντους, χωρίς να έχει χάσει σουτ μάλιστα (3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα), οδήγησε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο 42-31 του ημιχρόνου. Στο πρώτο μέρος η Εφές είχε κυριαρχία στα ριμπάουντ (22-13), ενώ η Μπαρτσελόνα σούταρε με μόλις 8% (!) έξω από τη γραμμή του τριπόντου (1/12).

Στην επανάληψη ένα 9-2 σερί των Καταλανών έβαλε... φωτιά στο ματς (44-40 στο 23'), αλλά η τριπλέτα Λάρκιν - Μίσιτς - Μοερμάν βγήκε ξανά μπροστά. Στο 30' οι τρεις τους είχαν βάλει τους 51 από τους 64 πόντους των γηπεδούχων, με την αντεπίθεση των Καταλανών να μην ολοκληρώνεται ποτέ, παρά τη βελτιωμένη εικόνα των Άντε Τόμιτς - Άνταμ Χάνγκα (64-53 στο 30'). Η Εφές ήταν ανώτερη στο παρκέ του «Σινάν Ερντέμ», έβαλε τα τρίποντα και... πάτησε το γκάζι στην τελική ευθεία, για να καλύψει και το -15 του πρώτου γύρου (72-55 στο 32' και 79-59 στο 33'). Στα τελευταία λεπτά η «Μπάρτσα» δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, ο Λάρκιν έκανε... ό,τι ήθελε και το σύνολο του Πέσιτς τελικά έφυγε από την Πόλη με διπλή ήττα (92-70).

Τα Δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 64-53, 92-70

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Πηγή: sdna.gr