Facebook Pixel Sportdog.gr | Διπλό... ελπίδας για τη Μακάμπι - Ζωντανή για πρόκριση με νίκη στη Μόσχα
| 2019-03-22 21:00:00

Διπλό... ελπίδας για τη Μακάμπι - Ζωντανή για πρόκριση με νίκη στη Μόσχα

Πέρασε από την έδρα της Χίμκι με 76-71.

Euroleague: Η ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Ισραήλ έφερε την «ομάδα του λαού» με το... ένα πόδι εκτός πλέι οφ. Όμως, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε το καθήκον την στην έδρα της αδιάφορης Χίμκι (9-19 ρεκόρ πλέον), ανέβηκε στο 13-15 και διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες της για τα πλέι οφ.

Για την Μακάμπι μένουν πια τα ματς με Γκραν Κανάρια (εντός) και Φενέρμπαχτσε (εκτός) και όλοι καταλαβαίνουν πως είναι σχεδόν αρκετά δύσκολο να προλάβει το... τρένο της οκτάδας. Στην ουσία, το σύνολο του Σφαιρόπουλου θέλει το δικό του 2/2 για να πάει στις 15 νίκες ή μαζικές... αυτοκτονίες των ομάδων που είναι από πάνω του στις 14 νίκες (Μπασκόνια, Αρμάνι, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός).

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά (12-2 στο 4' και 19-5 στο 6') και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο με 5/11 τρίποντα (24-15). Από την άλλη, η Μακάμπι... έψαχνε τα πατήματά της, έχοντας 5/16 σουτ ενός πεδιάς. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρίποντα, μάζεψαν τη διαφορά (28-27 στο 14') και πέρασαν μπροστά (39-40 στο 20'), με τον Μάικλ Ρολ να έχει 12 πόντους με 4/5 πίσω από τα 6,75μ.

Στην επανάληψη η ομάδα από το Τελ Αβίβ έμοιαζε πιο σοβαρή, μάζευε τα ριμπάουντ και έβλεπε τον Αλεξέι Σβεντ να βρίσκει το σίδερο (55-59 στο 30'). Όμως, παρά τα κακά ποσοστά του σταρ της η Χίμκι δεν άφησε το ματς να ξεφύγει (61-63 στο 33'). Στην τελική ευθεία το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε σκορ από τους Ο' Μπράιαντ και Καλοϊάρο (65-71 στο 37') και μπόρεσε να κρατήσει τα μικρά προβαδίσματά του μετά και τα τρίποντα των Ουίλμπεκιν - Πάργκο, για να πάρει το διπλό και να συνεχίσει να έχει μαθηματικές ελπίδες για την οκτάδα (71-76).

Τα Δεκάλεπτα: 24-15, 39-40, 55-59, 71-76.