Facebook Pixel Σωτήριες νίκες για Κύμη και Λαύριο - Βήμα για την οκτάδα ο Χολαργός!
| 2019-03-23 18:15:00

Σωτήριες νίκες για Κύμη και Λαύριο - Βήμα για την οκτάδα ο Χολαργός!

Δείτε όσα συνέβησαν στα παιχνίδια της Basket League.

Σημαντικές νίκες στην προσπάθειά τους για να σώσουν την κατηγορία έκαναν Λαύριο και Κύμη, που επικράτησαν του Περιστερίου και του Προμηθέα, αντίστοιχα. Νίκη οκτάδας και για τον Χολαργό επί του Ρεθύμνου.

Λαύριο – Περιστέρι 83-55

Γερές βάσεις παραμονής έβαλε το Λαύριο με τη νίκη του κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε μια εύκολη νίκη με 83-55 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League, ανεβαίνοντας στο 6-14, ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 13-7.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λούντζης με 15 πόντους, ενώ ο Κακλαμανάκης είχε 13 και ο Λαμπ 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκρέι με 14 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τον ίδιο ρυθμό το παιχνίδι και το σκορ μέχρι τα μέσα της περιόδου ήταν στον πόντο (10-9). Σε εκείνο το σημείο η γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (24-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Το Λαύριο είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (30-19). Το Περιστέρι προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Σερέλη έφτασε μέχρι το +14 (38-24) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 38-27.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πίεσε για να μειώσει στο σκορ όμως το Λαύριο ήταν αποφασισμένο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά και κατάφερα να πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-40. Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το Λαύριο κρατούσε σταθερά μια διψήφια διαφορά πάνω από 20 πόντους και πήρε τελικά τη νίκη με 83-55.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-27, 60-40, 83-55

Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης 15, Κακλαμανάκης 13, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 10 (6 ασ.), Μπιούφορντ 9 (7 ριμπ.), Μαστρογιαννόπουλος 6,Χαραλαμπόπουλος 5, Μιλόσεβιτς 2, Περράκης 3, Νίξον 3, Ερμίδης 2, Γουίτεϊ 7

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 3 (6ασ.), Γκρέι 14, Αγραβάνης, Ντάνιελ 12, Κάλαχαν , Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος, Χάροου 8, Μπέντιλ 4, Καράμπελας 2, Μουρ 3

Κύμη – Προμηθέας 86-82

Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια του για σωτηρία σημείωσε η Κύμη. Η ομάδα της Χαλκίδας επικράτησε με 86-82 του Προμηθέα για την 20η αγωνιστική στη Basket League και ανέβηκε στο 5-15, με την ομάδα της Πάτρας να πέφτει στο 13-7.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από μισή περίοδο, καθώς στο πρώτο μισό η Κύμη είχε τον έλεγχο και ήταν μπροστά με 15-10, όμως στο υπόλοιπο διάστημα ο Προμηθέας ανέβασε στροφές, πέρασε μπροστά και έκλεισε την περίοδο στο 19-23. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το ρυθμό στα χέρια τους, ισοφάρισαν σε 34-34, ενώ προηγήθηκαν με 39-36, αλλά την ομάδα του Μάκη Γιατρά να αντιδράει γρήγορα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με ένα πόντο (43-44).

Όπως και στην αρχή του παιχνιδιού, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μισή περίοδο. Το Λαύριο κατάφερε να περάσει μπροστά (45-44) και να κρατάει το προβάδισμα, όμως τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση προς το τέλος και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +7 (59-66). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Ο Προμηθέας είχε ένα καλό προβάδισμα μέχρι το 4:23 πριν το τέλος με 69-75, όμως η Κύμη έφερε το παιχνίδι στον πόντο, 77-78 και 79-80. Το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ήταν δραματικό με την Κύμη να περνάει μπροστά με 82-80, 37″ πριν το τέλος, ενώ με δύο εύστοχες βολές του Σαγκς πήγε στο +4 και πήρε τελικά τη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82

Κύμη (Κουτσός): Χόρτον , Σαγκς , Ουάσινγκτον , ΤζεΚουάν , Καρινιάουσκας , Πουλιανίτης , Τσιάρας , Μαραγκός , Γερομιχαλός , Μητσιμπόνας , Μαργελής , Ουίλιαμς

Προμηθέας (Γιατράς): Σαλούστρος , Κατσίβελης , Μέιερ , Λίποβι , Έλις , Κασελάκης , Γκίκας , Τσαϊρέλης , Γερομιχαλός , Χολ , Παρκς , Μπράουν

Χολαργός – Ρέθυμνο 66-61

Έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, ο Χολαργός επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 66-61, για την 20η αγωνιστική της Basket League κι ανέβηκε στο 9-11, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την είσοδο του στα πλέι οφ.

Από την πλευρά του, το σύνολο του σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου πάλεψε ακόμα ένα παιχνίδι, αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από τον Χολαργό κι υποχώρησε στο 3-17, συνεχίζοντας τη δύσκολή μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 13 πόντους και 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Χόκινς. Από τους Κρητικούς, ξεχώρισε ο Μπαρτ με 15 πόντους, με τον Τζόουνς να προσθέτει 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, κατάφεραν να ξεφύγουν με 22-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του αγώνα, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια σε άμυνα κι επίθεση, μείωσαν τη διαφορά, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να προσπεράσουν τον Χολαργό.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10 (4/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 17 (5/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τάλτον 7 (6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αγκμπελέζε 9 (7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χόκινς 13 (2/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 10, Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης, Καλαϊτζάκης, Οκερεαφόρ, Ραλλάτος, Λοβ (0/6 σουτ).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 15 (1/6 τρίποντα), Κλάντον 2, Χίκι 5 (2/14 σουτ), Ντάνιελς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τζόνσον 10 (2), Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Τζόουνς 11 (9 ριμπάουντ).

Πηγή: ebasket.gr