Facebook Pixel Sportdog.gr | Ματσάρα στη Λήμνο και μεγάλη νίκη του Ηφαίστου που... βλέπει πλέι οφ!
| 2019-04-07 19:46:00

Ματσάρα στη Λήμνο και μεγάλη νίκη του Ηφαίστου που... βλέπει πλέι οφ!

Οι Νησιώτες νίκησαν τον Χολαργό 72-70.

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε εντός έδρας του Χολαργού με 72-70, για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Οι νησιώτες ανέβηκαν στο 12-10 και κάνουν όνειρα ακόμα και για την κατάκτηση της έκτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Από την πλευρά της, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη υποχώρησε στο 10-12 κι έχασε την ευκαιρία να πιάσει τον Ήφαιστο στη βαθμολογία.

Ο Σμιθ με 2/2 βολές, στα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, χάρισε τη νίκη στον Ήφαιστο, ενώ ο Λοβ αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φρεϊμάνις με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάνκοβιτς με 19 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Ο Χολαργός έμοιαζε ικανός να φύγει με το “διπλό” από τη Λήμνο, όταν μετά από μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 27-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι νησιώτες, όμως, έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, μείωσαν στο τρίποντο (49-52) στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκαν με 56-52.

Ο Χολαργός επέστρεψε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι τέλους. Με το σκορ στο 70-70, ο Σμιθ ευστόχησε σε 2 βολές κι έγραψε το τελικό 72-70, αφού ο Λαβ αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (3/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 5 (2/8 σουτ, 1/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίγκινς 7, Μπρέιζελτον 4 (2/6 σουτ), Φρεϊμάνις 17 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6 (7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12 (2/9 σουτ, 8/10 βολές).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 2, Χόκινς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές), Κώττας 7 (7/10 βολές), Καμπερίδης 4 (8 ριμπάουντ), Τάλτον (0/8 σουτ, 1 ασίστ), Ραλλάτος 3 (1), Λοβ 11 (3/8 σουτ).

Πηγή: ebasket.gr