Facebook Pixel Έχασε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός - Ήττα στη Μαδρίτη με 75-72
| 2019-04-18 00:05:00

Κρίμα! Άγγιξε το θαύμα στη Μαδρίτη ο ΠΑΟ, αλλά έχασε... μόνος του - Μπορεί το break την Παρασκευή!

του Δημήτρη Σκούφου

Ήττα των Πράσινων από τη Ρεάλ με 75-72.

Κι όμως ο Παναθηναϊκός πρέπει να αισθάνεται απογοητευμένος. Οι Πράσινοι έκαναν απίστευτο ντεμαράζ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έχαναν με 14 πόντους (49-35), επέστρεψαν στο ματς, προηγήθηκαν με 66-72, όμως τα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν σκόραραν και έχασαν από την Ρεάλ με 75-72.

Εξαιρετική εμφάνιση από το Τριφύλλι, που έδειξε ότι μπορεί να κάνει το break την Παρασκευή (19/4) στο game 2, έχοντας και πάλι έναν φοβερό Καλάθη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και πολύ καλούς τους Βουγιούκα και Παπαπέτρου.

"Δήμιος" του Παναθηναϊκού στο τέλος ο Καμπάτσο, που έπαιξε καλές άμυνες και ευστόχησε στις κρίσιμες βολές που έφεραν την ομάδα του σε θέση νικητή.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Οι δύο ομάδες είχαν αρκετό... τρακ στο ξεκίνημα, αφού χρειάστηκαν πάνω από 2 λεπτά για να επιτευχθεί καλάθι. Η Ρεάλ προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 με δύο τρίποντα του Τέιλορ, με τον Παναθηναϊκό να "ξυπνάει" και να μην αφήνει την αντίπαλό του να ξεφύγει πολύ στο σκορ. Το 14-8 του 8ου λεπτού έγινε 14-11 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους, όμως ο Ρούντι απάντησε με δικό του σουτ τριών πόντων για το 17-11.

Με Βουγιούκα και Λάνγκφορντ να βγαίνουν  μπροστά στο σκοράρισμα ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-17 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας γίνει... βδέλλα στο "σώμα" της Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα 4-7 πόντων (26-19 στο 12'), εντούτοις οι Πράσινοι είχαν τις απαντήσεις και με καλάθι του Λάνγκφορντ μείωσαν σε 26-23 και έπειτα με τον Κιλπάτρικ σε 32-31. Κάπου εκεί, όμως, η Ρεάλ ξέφυγε με καλάθια του Τόμπκινς και του Κοζέρ, γράφοντας το 43-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ νωθρά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, επιτρέποντας στη Ρεάλ να "τρέξει" ένα σερί 6-0 και να φτάσει την διαφορά στο +14 (49-35). Σε αυτό το διάστημα οι Πράσινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, όμως με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου έβγαλαν... ζωή και μείωσαν γρήγορα σε 51-46, αν και η Ρεάλ απάντησε γρήγορα, διαμορφώνοντας το 56-46 στο 27'. Και πάλι, όμως, με τους Τόμας, Λεκαβίτσιους και Λάνγκφορντ να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια, η διαφορά έπεσε στους 4 (56-52) και πλέον το Τριφύλλι είχε επιστρέψει στο ματς.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με καλάθι της Ρεάλ, που έκανε το 61-52, όμως οι Πράσινοι έδειξαν ότι δεν θα παρατήσουν το ματς, κι έτσι έγινε. Ο Καλάθης είχε πάρει τα πάνω του και ευστοχούσε από μέση και μακρινή απόσταση και μάλιστα με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 64-64 στο 34'.

Ένα τρίποντο του Τόμας και πέντε πόντοι του Καλάθη διαμόρφωσαν το 66-72 του Παναθηναϊκού, που πλέον ήταν κοντά στο break, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, στις τελευταίες επιθέσεις παρουσιάστηκε άστοχος, αφού επιχείρησε πολλά τρίποντα και επέτρεψε στην Ρεάλ να επιστρέψει, να ροκανίσει την διαφορά και να περάσει μπροστά με βολές του Κάρολ (73-72).

Ο Καμπάτσο με δικές του βολές έκανε το 75-72, με τον Παναθηναϊκό να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά τον Τόμας, που βρήκε τελικά ελεύθερο τρίποντο να αστοχεί και να χάνεται έτσι η δυνατότητα για να πάει το ματς στην παράταση. Έτσι οι Πράσινοι ηττήθηκαν, δεχόμενοι ένα σερί 9-0 στο τέλος από την Ρεάλ, που έκανε το 1-0 στην σειρά, όμως έδειξαν ικανοί για το break, δύο ημέρες αργότερα.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο κακός αριθμός του Παναθηναϊκού στις ασίστ, κάτι που μαρτυρά πρόβλημα στην δημιουργία, ήταν το βασικό στοιχείο, μαζί με την αδράνεια των τελευταίων λεπτών, που έδωσαν τη νίκη στην Ρεάλ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟ: Γιατί "έχασε" το μυαλό του στο τέλος, αφήνοντας τη Ρεάλ να βάλει 9 σερί αναπάντητους πόντους.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Καμπάτσο χωρίς να κάνει κάτι το τρομερό ήταν αυτός που με μερικές καλές άμυνες και δύο βολές στο τέλος, έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της Ρεάλ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Παπαγιάννης δεν μπήκε ποτέ στον ρυθμό του αγώνα, κάτι που μαρτυρούν οι μόλις δύο πόντοι που πέτυχε σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 13/25 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 19/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/46 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 5 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη