Facebook Pixel Euroleague: Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 78-63

Σκέτη απογοήτευση ο ΠΑΟ - Έχασε με κάτω τα χέρια από τη Ρεάλ - Ελπίζει στο... νόμο του ΟΑΚΑ!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

"Βαριά" ήττα στη Μαδρίτη (78-63) και 0-2 στη σειρά των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στη Μαδρίτη.

Οι Πράσινοι έμοιαζαν να βρίσκονται σε… άλλο γήπεδο σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα με τη Ρεάλ, από την οποία ηττήθηκαν άνετα με 78-63.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα και από τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης έκανε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, δεν είχαν τύχη απέναντι στους Μαδριλένους και έμειναν πίσω στη σειρά των πλέι οφ με 2-0.

Η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ (Μεγάλη Τρίτη, 23/4), όπου το Τριφύλλι ελπίζει ότι με τη βοήθεια του κόσμου του θα μπορέσει να πάρει δύο νίκες ώστε να επιστρέψει στη Μαδρίτη για το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά στην αναμέτρηση. Οι Πράσινοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι και έκαναν συνεχή λάθη στις πρώτες επιθέσεις, με ολόκληρη τη βασική πεντάδα τους να ξεκινά άσχημα το ματς. Από την πλευρά της η Ρεάλ μπήκε πολύ «ζεστή» στα σουτ τριών πόντων, με αποτέλεσμα να χτίσει διαφορά από την αρχή. Με κάρφωμα του Ταβάρες οι Μαδριλένοι πήραν διψήφιο προβάδισμα μόλις στο 5’ (14-4), ενώ έφτασαν μέχρι και στο +15 (21-6) στο 10’. Συνολικά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με μόλις 8 πόντους (21-8), αποκαρδιωτικό ποσοστό στα σουτ (3/15) σουτ και 5 λάθη.

Τα πράγματα βελτιώθηκαν για τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο μέσω της άμυνας, με πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο και Γκιστ. Η είσοδος του πρώτου στο παρκέ έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό, με τον Έλληνα διεθνή να παίζει μια σειρά από καταπληκτικές άμυνες. Από κοντά και ο Αμερικανός, ο οποίος προσέφερε επίσης τα μέγιστα στον αμυντικό τομέα, όμως ταυτόχρονα έκανε τη διαφορά και στην επίθεση με 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Το πρόβλημα για το Τριφύλλι ήταν πως παρά τη βελτίωση στην άμυνα, πολύ δύσκολα έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τα ποσοστά του να παραμένουν χαμηλά (8/25 δίποντα, 2/6 τρίποντα στο ημίχρονο). Κάπως έτσι, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο, με εξαίρεση το τελευταίο λεπτό, όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 9  και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 35-26.

Οι Πράσινοι μείωσαν στους 6 με τρίποντο του Κιλπάτρικ (35-29), όμως στη συνέχεια «κατέρρευσαν». Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε την ίδια άσχημη εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου κάνοντας πολλά λάθη. Παράλληλα, οι Πράσινοι πλήρωσαν τη μεγάλη αστοχία του Νικ Καλάθη. Ο αρχηγός βρέθηκε σε άσχημη βραδιά και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με 0/10 σουτ. Ουσιαστικά ο Τόμας ήταν η μοναδική σταθερή απειλή για το καλάθι της Ρεάλ, όμως δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του. Η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει σε μη αναστρέψιμα επίπεδα. Στο 25’ ο Ταβάρες έκανε το 45-33, με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει αντίδραση. Καμπάτσο και Ράντολφ έκαναν… πάρτι στην «πράσινη» άμυνα, ενώ ο Αγιόν ήταν αυτός που έκανε το 61-41, ανεβάζοντας για πρώτη φορά το διαφορά στους 20 στη λήξη της τρίτου δεκαλέπτου.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η οποία μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 15 πόντους και με τον Καμπάτσο να μην πατά φρένο συνεχίζοντας την καταπληκτική εμφάνιση, η Ρεάλ έφτασε σε πολύ άνετη νίκη με 78-63.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γιατί δεν έκανε τίποτα σωστά, με εξαίρεση την πολύ καλή αμυντική του συμπεριφορά στη δεύτερη περίοδο. Οι Πράσινοι είχαν 15/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα και έκαναν 17 λάθη.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 13 πόντους και με 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, έκανε όλες τις δουλειές σε επίθεση και άμυνα.

Για τον Παναθηναϊκό, πάλεψαν οι Ντεσόν Τόμας (13π.), Σον Κιλπάτρικ (10π.), Τζέιμς Γκιστ (7π.), αλλά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που έπαιξε σπουδαία άμυνα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Νικ Καλάθης είχε μεν 7 ασίστ και 4 ριμάουντ, όμως τελείωσε το παιχνίδι με μόλις έναν πόντο και 0/11 σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 10 (4/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 3 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπάτσο 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα), Αγιόν 10, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 6 (6 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 9 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (2), Λάνγκφορντ 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 7 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 10 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 1 (0/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μήτογλου

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/31 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 5/13 βολές, 35 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 4 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/15 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 17 λάθη