Facebook Pixel Στην Α2 το Λαύριο, σώθηκε το Ρέθυμνο!
| 2019-05-08 19:35:00

Στην Α2 το Λαύριο, σώθηκε το Ρέθυμνο!

Αμφότερες οι ομάδες κέρδισαν, αλλά οι Κρητικοί χαμογέλασαν στο τέλος.

Λαύριο και Ρέθυμνο νίκησαν τον Ήφαιστο και τον Άρη, αντίστοιχα, όμως οι Κρητικοί υπερτερούν στην ισοβαθμία κι έτσι έμειναν στην Basket League, με το Λαύριο να παίρνει τον δρόμο για την Α2 μαζί με τον Κολοσσό Ρόδου.

Λαύριο - Ήφαιστος Λήμνου 96-76

Σε παράσταση για έναν… ρόλο μετέτρεψε το Λαύριο την αναμέτρηση με τον Ήφαιστο, καθώς τον συνέτριψε 96-76, αλλά την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2, αφού το Ρέθυμνο νίκησε τον Άρη μέσα στο Αλεξάνδρειο!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιλόσεβιτς με 21 πόντου, με τον Μπιούφορντ να είχε 15 και τους Νίξον και Γουίτι με 12 ο καθένας.

Από την ομάδα της Λήμνου, που τερμάτισε έβδομη και θα αντιμετωπίσει το δεύτερο Περιστέρι στα playoffs, ξεχώρισε ο Έβανς με 15 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς για το Λαύριο, καθώς μπήκε με ένα 9-0 και με τον Λαμπ να συνεχίζει «καυτός» η διαφορά πήγε σε διψήφια τιμή (15-5), στα μισά. Από την άλλη, ο Ήφαιστος αδυνατούσε να απειλήσει, με τον Μπιούφορντ να παίρνει την… σκυτάλη για το +14 (22-8) των γηπεδούχων, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +12 (27-15).

Το ίδιο δυνατά μπήκε η ομάδα του Σερέλη και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να διευρύνεται συνεχώς λόγω των σερί σουτ έξω από τα 6,75μ. και να εκτοξεύεται στο +25 (44-19), στα μισά. Με κάποιες… εμπνεύσεις των Γκότσερ και Μπρέιζελτον οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν στο ματς, αλλά το Λαύριο διατηρούσε την απόστασή του πάνω από τους 20 πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +23 (57-34).

Με πολύ καλή άμυνα ξεκίνησε ο Ήφαιστος στο δεύτερο μέρος και με τους Έβανς και Φρεϊμάνις, έκανε ένα επιμέρους 4-11 (61-45). Ωστόσο, στη συνέχεια το Λαύριο συνήλθε και ανέκτησε τον έλεγχο με τους Γουίτι και Μιλόσεβιτς, με το τέλος της τρίτης περιόδου να το βρίσκει στο +23 (76-53).

Με ένα 7-0 μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σερέλη και εκτόξευσε τη διαφορά στο +30 (83-53). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο με το Λαύριο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 96-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 4, Κακλαμανάκης 5, Κουζέλογλου 5 (1), Λαμπ 10 (1), Μπιούφορντ 15 (2), Μαστρογιαννόπουλος 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Μιλόσεβιτς 21 (2), Περράκης 3 (1), Νίξον 12, Γκαβασιάδης, Γουίτι 12 (1).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (1), Έβανς 15, Γουίγκινς 1, Μπρέιζελτον 6 (2), Φρεϊμάνις 10 (2), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), Σταμάτης 9 (2), Διαμαντάκος 11, Χαριτόπουλος 4, Σμιθ.

Άρης - Ρέθυμνο 81-87

Με το 4ο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνος, το Ρέθυμνο έφτασε τις οκτώ νίκες συνολικά και παρέμεινε στην κατηγορία μετά το νικηφόρο 87-81 επί του Άρη. Πρώτος σκόρερ ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ που σημείωσε 32 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Χίκεϊ. Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Ο Άρης προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα 2:34 του αγώνα, αλλά ο Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 8-0, ώστε να έχει ισοφαρίσει μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με 10-10. Οι Θεσσαλονικείς πήραν ξανά ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (16-11), αλλά οι Κρητικοί με ένα ακόμα σερί 6-0 έκλεισε προηγούμενο την πρώτη περίοδο με 16-17.

Ο Τζόουνς μπήκε φουριόζος στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου για το προβάδισμα του Ρεθύμνου με τρεις πόντους διαφορά (18-21), αλλά με ένα 7-0 ο Άρης επανήλθε στην πρωτοπορία με 25-21 στο 14'. Το Ρέθυμνο που είχε το κίνητρο στο παιχνίδι, ξαναπήρε κεφάλι με 25-26, ωστόσο ο Άρης ήταν εκείνος που προηγήθηκε με 32-28. Το πλήγμα για τους Κρητικούς ήρθε στο 1:31 πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, αφού ο Βάντερ αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Ο Άρης έκλεισε προηγούμενος το δεύτερο δεκάλεπτο με 37-35.

Συνεχείς οι εναλλαγές στο προβάδισμα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τον Τζόουνς να δίνει προβάδισμα με δύο για το Ρέθυμνο στο 24'. Με καλάθι του Σλαφτσάκη ο Άρης θα προηγηθεί με 47-46, αλλά από εκεί και μετά με τον Μπαρτ να παίρνει τα ηνία της εκτέλεση και με ένα επιμέρους 3-14, το Ρέθυμνο πήρε κεφάλι με 62-50, πριν ο Τολιόπουλος γράψει το 53-62 για να τελειώσει έτσι η 3η περίοδος.

Ο Άρης κατέβασε τη διαφορά στους πέντε, με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου με 57-62, αλλά στο 33' ο Μπαρτ με τρίποντο έδωσε και πάλι διψήφια διαφορά με τρίποντο για το 61-72, 7:10 πριν τη λήξη. Ο Χριστοδούλου έκανε το 63-75, για να έρθει με ένα 7-0 σερί ο Άρης και να μειώσει στο -5. Εκεί όμως ο Μπαρτ με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 70-78, ενώ ο Χριστοδούλου αμέσως μετά με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 70-81 στα 4:13 πριν το φινάλε και να κάνουν το καθοριστικό βήμα οι Κρητικοί, για τη νίκη παραμονή. Ο Μπελ με πέντε συνεχόμενους πόντους ξανάβαλε τον Άρη στο ματς με 77-82, αλλά ένα 4-0 σερί του Ρεθύμνου έδωσε την απαραίτητη τελευταία ώθηση για τη νίκη, που χάρισε την παραμονή στους Κρητικούς με τελικό σκορ 81-87.

Tα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35,53-62, 81-87

Πηγή: sport-fm.gr