Facebook Pixel ΑΕΚ - Χολαργός 84-62: Ξεκίνημα με νίκη για την Ένωση στα πλέι οφ
| 2019-05-18 21:05:00

"Περίπατος" για την ΑΕΚ - Πήρε άνετα τον Χολαργό και προβάδισμα στη σειρά των πλέι οφ

Εύκολη επικράτηση για την Ένωση με 84-62.

ΑΕΚ - Χολαργός: Η Ένωση δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ, καθώς επικράτησε του Χολαργού με 84-62 και έκανε το 1-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το ματς και γρήγορα προηγήθηκε με 7-0. Ο Χολαργός κατάφερε να μειώσει σε 7-4, αλλά η Ένωση έτρεξε νέο σερί 10-0 και εκτοξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (17-4). Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-8.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και μετά από καλάθι του Σάκοτα έφτασε τους 20 πόντους (31-11). Ο Χολαργός προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ και κατάφερε να μειώσει στους 13 (41-28). Τελικά, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται με 43-30).

Η ΑΕΚ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να έχει τον έλεγχο του ματς και κράταγε σε υψηλά στάνταρ τη διαφορά (55-41). Με μπροστάρηδες τους Σάκοτα, Σαντ Ρος και Χάντερ η Ένωση δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 63-47.

Το τελευταίο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επικράτησε με 84-62 του Χολαργού.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 43-30, 63-47, 84-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 16 (6/7 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς, Σαντ-Ρος 15 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Θίοντορ 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιορκ 11 (4/10 σουτ), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 14 (2), Γιαννόπουλος 6, Τσαλμπούρης 2, Εμπάκουε 6 (10 ριμπάουντ)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10 (5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 7 (3/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάλτον 3, Αγκμπελέζε 2, Λοβ 12 (6/10 δίποντα), Κώττας 6, Σπυριδωνίδης, Καλαϊτζάκης 4, Οκερεαφόρ 6, Χόκινς 12 (1)

ΠΗΓΗ: ebasket.gr