Facebook Pixel Εθνική Ελλάδας: Ήττα σε ματς... θρίλερ για την Εθνική - Χάθηκε το μετάλλιο!
| 2019-08-15 00:06:00

Ήττα σε ματς... θρίλερ για την Εθνική - Χάθηκε το μετάλλιο!

Ήττα από την Ιταλία με 64-63 στο σουτ...

Εθνική Ελλάδας: Σ’ ένα παιχνίδι, που είχε συγκλονιστικό φινάλε, η Εθνική Παίδων ηττήθηκε με 64-63 απο την Ιταλία και έμεινε εκτός ημιτελικών στο Ευρωπαϊκό U16. Ο Σπανιόλο ήταν ο δήμιος της Εθνικής μας, καθώς 9” πριν το φινάλε πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την Ιταλία και της χάρισε την πρόκριση.

Η Ελλάδα ήταν απίθανη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έκανε πάρτι απέναντι στους Ιταλούς. Η Εθνική μας έπαιζε εξαιρετική άμυνα και άφησε χωρίς σκορ την Ιταλία για 5:15′! Σ΄αυτό το διάστημα η Εθνική μας πέτυχε 17 και προηγήθηκε με 17-0! Η Ελλάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και κράτησε τη μεγάλη διαφορά μέχρι και το φινάλε της περιόδου (10-25).

Η Εθνική μας συνέχισε να είναι καταιγιστική και με τρίποντο του Πετανίδη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21 πόντους (12-33). Σ΄αυτο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των Ιταλών, οι οποίοι ξύπνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έτρεξαν σερί 21-5 και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μόλις στους πέντε πόντους (33-38).

To τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με την Εθνική μας όμως να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (39-41). Οι Ιταλοί πίεζαν την Ελλάδα και προσπαθούσαν να περάσουν μπροστά, αλλά οι παίκτες του Παπαδόπουλου είχαν τις λύσεις και παρέμειναν μπροστά στο σκορ (46-47).

Ιταλία μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφερε το ματς στα ίσια (51-51), αλλά η Εθνική μας απάντησε και με σερί 4-0 ανέκτησε τα ηνία του σκορ (51-55). Το παιχνίδι συνεχίσε να είναι ντέρμπι και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (60-61).

Ο Οικονομόπουλος, που ήταν εξαιρετικός, σημείωσε ακόμη ένα καλάθι και έκανε το 63-60, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από την Ιταλία (62-63 45”). Η Ελλάδα έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση της και οι Ιταλοί είχαν τα τελευταία 23” για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά. O Σπανιόλο έδωσε τη λύση στους Ιταλούς και 9” πριν το φινάλε έκανε το 64-63 και έδωσε το πάνω χέρι στην ομάδα του για την πρόκριση.

Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε στην τελευταία επίθεση και η Ιταλία πήρε τη νίκη – πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 33-38, 46-47, 64-63

Πηγή: ebasket.gr