Facebook Pixel Sportdog.gr | Ασταμάτητη η Ιταλία - "Έτρεχε" με 108 και ισοπέδωσε τις Φιλιππίνες!
| 2019-08-31 16:23:00

Ασταμάτητη η Ιταλία - "Έτρεχε" με 108 και ισοπέδωσε τις Φιλιππίνες!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα με νίκη 108-62.

Άνετη νίκη, επιβλητική πρεμιέρα και... μπασκετικό σόου από την «σκουάντρα ατζούρα». Με «πρώτα βιολιά» τους Τζίτζι Ντατόμε (17π.), Ντανίλο Γκαλινάρι (16π.) και Αμεντέο Ντέλα Βάλε (17π.), πολλά τρίποντα και 30 ασίστ, η ομάδα του Ρομέο Σακέτι έκανε εύκολα το 1-0 στον Όμιλο της Φοσάν και έδειξε εξαιρετικά δείγματα γραφής. Βέβαια, ο αντίπαλος ήταν υποδεέστερος, αλλά και πολύ άστοχος. Οι αδύναμες Φιλιππίνες έπαιξαν κάκιστη άμυνα, ενώ δεν έβρισκαν με τίποτα σκορ έξω από τα 6,75μ. (3/23) και γνώρισαν μια βαριά ήττα.

Η Ιταλία άρχισε τον αγώνα με ένα ασύλληπτο πάρτι και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους από νωρίς (4-28 στο 7'). Το επιθετικό σεμινάριο των παικτών του Ρομέο Σακέτι στην πρώτη περίοδο περιείχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, άριστο spacing, 11 ασίστ, 9/10 δίποντα και 6/8 τρίποντα για το εντυπωσιακό 8-37. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζίτζι Ντατόμε με 10 πόντους.

Το πρώτο +30 έκανε την εμφάνισή του στο 12' (10-40) με την second unit των Ιταλών να φτάνει στους 50π. από το 15' (16-50). Οι γρήγορες επιθέσεις μετά το αμυντικό ριμπάουντ, τα συνεχόμενα pick 'n roll στο σετ παιχνίδι και τα πολλά τρίποντα (11/18) έφεραν την «σκουάντρα ατζούρα» στο +38 του πρώτου ημιχρόνου (24-62). Από την άλλη, οι Φιλιππίνες τα είχαν «σπάσει» πίσω από τα 6,75μ. (0/12), ενώ είχαν και 14 λάθη στο 20'.

Ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε μπήκε στην αψεγάδιαστη ιταλική εξίσωση και η διαφορά «σκαρφάλωσε» στο +40 (26-66 στο 23' και 30-70 στο 25'). Οι Ιταλοί ήθελαν να προσφέρουν και θέαμα στο κοινό της Κίνας και ήταν απολαυστικοί (39-86 στο 30'). Το μόνο που έμενε ήταν να φανεί που θα «κάτσει» οριστικά η διαφορά (υπήρξε και «στρογγυλό» double score στο 37', 50-100), με τον Σακέτι να κάνει πολλές αλλαγές και το ματς να ολοκληρώνεται τελικά με σκορ 62-108 (+46), στον ιταλικό περίπατο. Να σημειώσουμε πως το πρώτο εύστοχο τρίποντο των ηττημένων ήρθε στο 33', ύστερα από 17 χαμένες προσπάθειες.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Τα Δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-86, 62-108.

ΠΗΓΗ: sdna.gr