Facebook Pixel Sportdog.gr | Σεφτέ με... περίπατο για Ισπανία και Αργεντινή - Με το δεξί η διοργανώτρια Κίνα
| 2019-08-31 17:31:00

Σεφτέ με... περίπατο για Ισπανία και Αργεντινή - Με το δεξί η διοργανώτρια Κίνα

Νίκες για τα φαβορί στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με άνετες νίκες μπήκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Ισπανία και η Αργεντινή, με τους "Φούριας Ρόχας" να επικρατούν της Τυνησίας με 101-62 και τους Αργεντινούς της Νότιας Κορέας με 95-69. Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις και η διοργανώτρια Κίνα, που επιβλήθηκε της Ακτής Ελεφαντοστού με 70-55.

Ακτή Ελεφαντοστού - Κίνα 55-70

Η πίεση της πρεμιέρας, αλλά και το δυναμικό παιχνίδι της Ακτής Ελεφαντοστού έβαλαν δύσκολο... παζλ μέχρι το 20' στους διοργανωτές Κινέζους, που δεν ήθελαν να μιμηθούν τους γείτονες Ιάπωνες με την δική τους ήττα το 2006. Η Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Λι Ναν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση και τα ποσοστά ευστοχίας της, «έχτισε» διψήφιες διαφορές και τελικά πήρε μία πολύτιμη νίκη (55-70), που την θέτει ισχυρή υποψηφιότας πρόκρισης από τον Α' όμιλο στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κορυφαίοι των νικητών οι Γκούο (17π., 9ας) και Γι (19π., 9ριμπ.), με τους Αφρικανούς να έχουν μοναδικό διψήφιο τον Έντιν με 10 πόντους.

Ισορροπημένη και αρκετά νευρική ήταν στα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση στο «Wukesong Sport Center» του Πεκίνου. Οι ουσιαστικά γηπεδούχοι Κινέζοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν την αύρα του γηπέδου τους και να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (2-6 στο 2', 7-13 στο 6'), ωστόσο οι βιαστικές επιλογές τους δεν έδωσαν περιθώριο να «ρευστοποιήσουν» το δυναμικό τους ξεκίνημα. Σταδιακά οι Ιβοριανοί ισορροπούσαν το παιχνίδι και μάλιστα με τρίποντο του Ντιαμπατέ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (16-14 στο 10'). Η νευρικότητα-αστοχία κυριάρχησαν και στην δεύτερη περίοδο (2-3 επιμέρους στα πρώτα 4'), με την Ακτή να φτάνει με την σειρά της και εκείνη στο +6 (23-17 στο 14'). Η άνοδος του Αϊλούν Γκούο για τους Κινέζους έδωσε πόντους στην ομάδα του, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 29-29 και τον Ζάι Ξιαοτσουάν μοναδικό διψήφιο με 10 πόντους.

Η πρόβα νίκης άρχισε να δείχνει πρωταγωνιστή στην τρίτη περίοδο του αγώνα. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε για λογαριασμό Κίνας ο Λι Ναν φάνηκε να αποσυντονίζει τους Ιβοριανούς, την ώρα που η ασιατική ομάδα με σερί 6-0 πήρε... ανάσα (29-35 στο 22'). Η Ακτή προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ο «ζεστός» Γκούο σε άμυνα και δημιουργία καθοδηγούσε μαεστρικά την Κίνα (39-46 στο 27'). Το γκολ φάουλ του Ζάο (39-49), στην πρώτη διψήφια διαφορά έφερε την Κίνα σε θέση επικεφαλής για το τελευταίο δεκάλεπτο (41-51 στο 30'). Στο σημείο εκείνο, εμφανίστηκε στο παρκέ ο ηγέτης των Κινέζων, Γι Γιανλιάν, που έδωσε πόντους, δεν άφησε την αντίπαλο να πλησιάσει περισσότερο από τους εννιά πόντους (47-56 στο 33') και εκ του ασφαλούς είδε τους Ασιάτες να κερδίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ισπανία - Τυνησία 101-62

Για ένα 20λεπτο οι Τυνήσιοι έδειξαν πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο, με τους Μεζρί και Ρολ να ηγούνται. Όλα αυτά, όμως, μέχρι την έναρξη του δευτέρου μέρους. Για την ακρίβεια, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας... μονόλογος από πλευράς Ισπανίας, με τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο να κυριαρχούν και να φτάνουν σε άνετη νίκη. Ο Ρίκι Ρούμπιο ηγήθηκε για την ομάδα του, μετρώντας 17 πόντου και 9 ασίστ, σε μια σπουδαία παράσταση, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ μπήκε δυναμικά στο Παγκόσμιο Κύπελλο με 16 πόντους και 4 τρίποντα. Από την Τυνησία ξεχώρισε ο Σαλάχ Μεζρί, που μέτρησε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η Ισπανία, η οποία κατάφερε να πάρει τα ηνία με τον Γκασόλ μπροστάρη (11-4, 5'). Οι Τυνήσιοι αντέδρασαν και με τους Μπεν Ραντανέ και Μεζρί να δίνουν λύσεις, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (13-12, 7'). Ο Μάικλ Ρολ, όμως, είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, για το 16-17 της Τυνησίας.

Ο Μεζρί αποτέλεσε σημείο αναφοράς για την Τυνησία στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τη διαφορά να ανεβαίνει για την ομάδα του (18-27, 13'). Ο Χαντινάν λίγο αργότερα έφερε την Τυνησία στο +10 (19-29), με τους Ισπανούς να έχουν μπλοκάρει πλήρως. Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στους «Φούριας Ρόχας» και με τον Γιουλ να φωνάζει παρών οι Ισπανοί μείωσαν σε απόσταση... βολής (28-29, 15'). Από το σημείο εκείνο οι Ισπανοί ανέτρεψαν το σκορ με τον Κλαβέρ (37-34, 17'). Οι Τυνήσιοι δεν παραδόθηκαν, όμως και μείωσαν σε 42-39 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Χαντιντάν.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ερναγκόμεθ ανέλαβε δράση και με την άμυνα να ανεβάζει... στροφές, η Ισπανία έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-39, 22'). Ο Ρούμπιο έκανε τη ζωή των συμπαικτών του πιο εύκολη και έτσι η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (59-42, 24'). Ο Γιουλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά, για την Ισπανία, πάνω από τους 20 πόντους (66-45, 29'). Ο άσος της Ρεάλ έβαλε την... υπογραφή του και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με buzzer beater, για το 72-47.

Το παιχνίδι είχε κριθεί ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Ισπανία να φτάνει στη νίκη. Οι Τυνήσιοι δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Ισπανία νικήτρια με τρόπο εμφατικό.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-39, 72-47, 101-62.

Αργεντινή - Νότια Κορέα 95-69

Η Ν. Κορέα αντιστάθηκε μόλις για τέσσερα λεπτά όταν και το σκορ ήταν 9-9. Η Αργεντινή στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και ουσιαστικά «τελείωσε» τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 22-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται για τους Αργεντίνους, που προηγήθηκαν με 41-22 στο 16ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία για τους «γκαούτσο» μιας και προηγήθηκαν με 25 πόντους (65-40) στο 28ο λεπτό, πριν φτάσουν στο τελικό 95-69.

Κορυφαίοι για τους Αργεντίνους οι  Λαπροβίτολα με 17 πόντους, Σκόλα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, Ντεκ με 12 πόντους ενώ από την Ν. Κορέα ο Ρα είχε 31 πόντους και ο Λι 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69.