Facebook Pixel Sportdog.gr | Ανώμαλη προσγείωση! Πικρή ήττα για Εθνική από Βραζιλία - "Όργια" Βαρεζάο - Δεν μπορούσε ο Γιάννης
| 2019-09-03 17:01:00

Ματς-θρίλερ (79-78), επικός Πρίντεζης. Μόνο νίκη με Ν. Ζηλανδία!

Σε ένα παιχνίδι που εκτυλίχθηκε σε θρίλερ η Εθνική γνώρισε την ήττα με 79-78 από την Βραζιλία, με τον Κώστα Σλούκα να έχει τρεις βολές στο τέλος του αγώνα και να αστοχεί στην τελευταία.

Η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και μάλιστα προηγήθηκε με 17 πόντους, όμως στην τρίτη περίοδο έδειχνε να έχει χάσει το ρυθμό της και μαζί τον Γιάννη που φορτώθηκε με 3 φάουλ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Αρκετός εκνευρισμός στην ομάδα που δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, με την Βραζιλία να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά πάλεψε η Εθνική με τον Πρίντεζη να ισοφαρίζει με τρίποντο (76-76) στη συνέχεια η Βραζιλία να χάνει την μια από τις 2 βολές με τον Μπαρμπόσα.

Στη συνέχεια ένα λάθος της Βραζιλίας έδωσε τρεις βολές στον Σλούκα, με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί στις δυο πρώτες και να χάνει την τελευταία, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 79-78.

Τελικός πλέον τώρα με τους Νέοζηλανδούς την Πέμπτη για την πρόκριση στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπουρούσης και η Βραζιλία με Λουζ, Μπενίτε, Γκαρσία, Καμπόκλο και Βαρεζάο.

Οι δυο ομάδες πίεζαν και στις δυο πλευρές του γηπέδου, με τους Βραζιλιάνους να ασκούν έντονη πίεση στο Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έβγαζαν μια νευρικότητα στην επίθεση κάνοντας βιαστικές επιλογές, όμως με καλή άμυνα διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 7’ η Σελεσάο πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με 11-9, με τον Βαρεζάο.

Οι Βραζιλιάνοι κρατούσαν σε χαμηλό ρυθμό το παιχνίδι κάτι που τους ευνοούσε αρκετά.

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα και Γιώργου Πρίντεζη άλλαξε τελείως την εικόνα του παιχνιδιού.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού μπήκε φουριόζος και με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου έγραψε το 15-19 για την Ελλάδα, ενώ στη συνέχεια σκόραρε ξανά για τρεις και κέρδισε και φάουλ διαμορφώνοντας το 19-23.

Σ’ ένα 7λεπτό ο Πρίντεζης είχε 14 πόντους και η Γαλανόλευκη έδειχνε ασταμάτητη με την διαφορά να φθάνει στο 22-28.

Την σκυτάλη πήρε ο Νικ Καλάθης που με δυο κολλητά τρίποντα στέλνει την Εθνική στο +13 23-36, 4 λεπτά πριν την λήξη του πρώτο ημιχρόνου.

Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου η Βραζιλία βρήκε χώρο στο γήπεδο και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 10, 30-40 σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η... κατάρρευση στην τρίτη περίοδο και η μαχητική Βραζιλία

Η Σελεσάο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, εγκλωβίζοντας σε άμυνα και επίθεση την Εθνική που προσπαθούσε να βρει τρόπους να αντιδράσει.

Η Βραζιλία έτρεξε ένα επιμέρους 24-4 σκορ και η Ελλάδα βρέθηκε από το +17 στο -3 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Βραζιλιάνους να είναι μπροστά με 56-53., με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αποσύρεται από τον Θανάση Σκουρτόπουλο με 3 φάουλ για να προστατευθεί.

Στην τέταρτη περίοδο η Εθνική έκανε ένα come back στα πρώτα λεπτά με τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Σλούκα να δίνουν προβάδισμα στην Εθνική με 1 πόντο, 59-60.

Ο Βαρεζάο όμως ήταν και πάλι εκεί και με συνεχόμενους πόντους έφεραν και πάλι την Βραζιλία στο +7 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η Εθνική δεν έβρισκε δρόμο προς το καλάθι, με τον Γιάννη να έχει φορτωθεί με 4 φάουλ.

Το θρίλερ που "έσπασε καρδιές" στο τέλος του αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα μετά από τάιμ άουτ του Πέτροβιτς, η Εθνική βγάζει μια πολύ καλή άμυνα με τους Παπανικολάου και Αντετκούνμπο.

Στη συνέχεια ο Καλάθης πετυχαίνει ένα γκολ-φάουλ αλλά ο Μπαρμπόσα σκοράρει με floater ξανά 75-71.

Μετά από τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου η Εθνική είχε την κατοχή Καλάθης και Αντετοκούνμπο να μην συνεργάζονται καλά και την Βραζιλία να κλέβει.

Στην άμυνα ο Αντετοκούνμπο κλέβει και ο Παπανικολαόυ πάει να φύγει στον αιφνιδιασμό με τον Λουζ να του κάνει φάουλ, το οποίο ορθώς οι διαιτητές καταλογίζουν ως αντιαθλητικό.

Ο Παπαπνικολάου ευστοχεί στις δυο βολές και ο Πρίντεζης μετά από ασίστ του Σλούκα ευστοχεί στο τρίποντο και κάνει το 76-76.

Στην επίθεση της Βραζιλίας με 35’’ να μένουν ο Βαρεζάο κάνει το 78-76 και στην συνέχεια ο Σκουρτόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ.

Στην τελευταία επίθεση της Εθνικής μετά από φάουλ του Σλούκα ο Καλάθης έβγαλε στον Αντετοκούνμπο εκείνος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και έκανε το 5ο φάουλ του.

Στις βολές ο Μπαρμπόσα βάζει 1 στις 2 βολές και κάνει το 79-76. Ο Σλούκας στην επαναφορά πάει να κάνει το σουτ και παίρνει φάουλ, με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί στις 2 από τις 3 βολές και η Εθνική να γνωρίζει την ήττα με 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6  ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28'35''), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: 25/52 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14/19 βολές, 37 ριμπάουντ (30+7), 23 ασίσατ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΕΛΛΑΔΑ: 15/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/23 βολές, 34 ριμπάουντ (28+6), 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.