Facebook Pixel Μιλς και Μπέινς ισοπέδωσαν την Λιθουανία έδωσαν την πρωτιά στην Αυστραλία!
| 2019-09-05 16:27:00

Μιλς και Μπέινς ισοπέδωσαν την Λιθουανία και έδωσαν την πρωτιά στην Αυστραλία!

Οι Αυστραλοί νίκησαν με 87-82 και πέρασαν με το απόλυτο στους "16".

Η Αυστραλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι με τη Λιθουανία, καθώς επικράτησε με 87-82 στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Οι Αυστραλοί με κορυφαίους τους Μιλς και Μπέινς πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και θα πάνε με το απόλυτο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Αυστραλία ξεκίνησε καλύτερα από τη Λιθουανία και με καλάθι του Λαντέιλ στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 9-4. Οι Αυστραλοί ήταν πάρα πολύ εύστοχοι στα πρώτα λεπτά και με 5/6 τρίποντα έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (11-21). Οι Λιθουανοί μείωσαν στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του σκορ (19-27).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η Λιθουανία μπήκε με διαφορετικό πρόσωπο έτρεξε το δικό της σερί και με καλάθι του Λεκαβίτσιους μείωσε σε 27-25. Η Αυστραλία δεν άφησε αναπάντητο το σερί αυτό και με δικό της 12-0 και με αιχμή του δόρατος τον Μπέινς (12 πόντοι) προηγήθηκε ξανά με 10 πόντους (27-37). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράτησαν αυτό το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 52-41 υπέρ τους.

Η Λιθουανία δεν τα παράτησε και με σερί 5-0 μείωσε γρήγορα σε 52-46. Η συνέχεια, όμως και πάλι δεν ήταν ανάλογη. Οι Αυστραλοί βρήκαν τις λύσεις και με κορυφαίους τους Μπαίνς και Μιλς απέκτησαν ξανά διψήφιο προβάδισμα (57-67). Ο Κουζμίνσκας μείωσε με ένα μεγάλο τρίποντο (60-67), αλλά ο Μπέινς κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο και με μία βολή διαμόρφωσε το 68-60, που ήταν σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Λιθουανούς να δείχνουν ότι είναι πολύ σκληρά καρύδια (67-68). To σερί τους συνεχίστηκε (9-0) και με καλάθι του Λεκαβίτσιους έκαναν την πλήρη ανατροπή (69-68). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (75-76).

Ο Πάτι Μιλς στα τελευταία λεπτά το είχε πάρει πάνω του και με ακόμη ένα καλάθι έδωσε προβάδισμα στη Αυστραλία (76-78) 1,42” πριν το φινάλε. Ο Κέι στη συνέχεια κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έδωσε μία διαφορά τεσσάρων πόντων στην Αυστραλία (76-80) 1,06” πριν το τέλος. Ο Λεκαβίτσιους συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, αλλά ο Μιλς έβαλε τρίποντο και έκανε το 83-78 32” πριν τη λήξη.

Ο Γκριγκόνις έκανε γρήγορη επίθεση και μείωσε σε 83-80. Ο Σαμπόνις ήθελε να κάνει φάουλ και να στείλει τον αντίπαλο στις βολές, αλλά έκανε αντιαθλητικό και κάπου εκεί τέλειωσε το ματς 17” πριν τη λήξη. Οι Αυστραλοί σούταραν τέσσερις βολές ευστόχησαν όμως μόνο στις 2 (85-80). Ο Λεκαβίτσιους 10” πριν το τέλος μείωσε σε 85-82 και αμέσως έγινε φάουλ. Ο Ινγλς ήταν ψύχραιμος και διαμόρφωσε το τελικός 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-68, 82-87

Πηγή: ebasket.gr