Facebook Pixel Εθνική Ελλάδας - ΗΠΑ: Ήττα με 69-53 και τώρα... τελικό με Τσεχία
| 2019-09-07 17:12:00

Το πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε η Εθνική – Ήττα από τις ΗΠΑ και τώρα… τελικός με Τσεχία!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Νίκησαν άνετα με 69-53 οι Αμερικανοί.

Εθνική Ελλάδας - ΗΠΑ: Η Ελλάδα το πάλεψε, όμως δεν μπόρεσε να πετύχει την υπέρβαση, αφού πληγώθηκε από το κάκιστο περιφερειακό της σουτ και ηττήθηκε από τις ΗΠΑ με 69-53.

Πλέον, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου καλείται να τα παίξει όλα για όλα στον… τελικό της τελευταίας αγωνιστικής, ψάχνοντας νίκη με 12 πόντους επί της Τσεχίας και ταυτόχρονα νίκη των Αμερικανών επί της Βραζιλίας για να προκριθεί στα προημιτελικά.

Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Κώστα Σλούκα να τον ακολουθεί σε απόδοση με 13 πόντους.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟYΗ Ελλάδα μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση, με τους διεθνείς μας να ακολουθούν τον ρυθμό των Αμερικανών, να παίζουν πειθαρχημένα και να οδηγούνται από τον «ζεστό» Γιάννη Αντετοκούνμπο, που ξεκίνησε με 7 γρήγορους πόντους (9 συνολικά στο πρώτο μέρος). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ακολούθησε τον «Greek Freak», έχοντας 7 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Με τρίποντο του «Παπ» η Εθνικής μας προηγήθηκε με 12-9 στο 5’, με τους Αμερικανούς να ανακτούν το προβάδισμα στο 7’ (14-5) σερί 5-0. Οι ΗΠΑ ξέφυγαν με 6 (19-13) στο 9’, όμως ένα ωραίο καλάθι του Πρίντεζη κι ένα κάρφωμα του Παπαπέτρου κράτησαν τη Γαλανόλευκη κοντά στο σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου (19-17).

Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα ισοφάρισε σε 20-20 με τρίποντο του Σλούκα, τα πράγματα δεν πήγαν το ίδιο καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως επειδή οι διεθνείς μας τα πήγαν πολύ άσχημα στα σουτ τριών πόντων. Η Ελλάδα βρήκε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και δημιούργησε αρκετά ελεύθερα, οι παίκτες όμως σημάδευαν συνεχώς… σίδερο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Εθνική μας πέτυχε μόλις 8 πόντους σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο, ενώ μέτρησε 6/22 δίποντα 4/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Οι ΗΠΑ ξέφυγαν με 9 πόντους (29-20) στο 14’, όταν έτρεξαν σερί 10-0, το οποίο έσπασε με τρίποντο του Καλάθη (29-23 στο 16’). Η Ελλάδα συνέχισε να ασφυκτιά στο μακρινό σουτ, τη στιγμή που οι Αμερικανοί βρήκαν αρκετούς εύκολους πόντους στη ρακέτα με κύριο εκφραστή τον Μάιλς Τέρνερ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-25 στο ημίχρονο.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού το επιθετικό πρόβλημα της Εθνικής μας δεν λύθηκε, με τους Έλληνες να… ματώνουν για να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι. Μπορεί να μειώσαμε στους 8 (38-30) στο 21’, όμως οι Αμερικανοί δεν… ίδρωσαν και βρήκαν τις λύσεις για να επαναφέρουν άμεσα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με σερί 7-0 (45-30). Με εξαίρεση κάποια επιθετικά ξεσπάσματα, κατά κύριο λόγο από τους Γ. Αντετοκούνμπο και Σλούκα, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, με αποτέλεσμα να μπει στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ούσα πίσω στο σκορ με 54-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε διαδικαστικό, με εξαίρεση ένα ξέσπασμα της Ελλάδας, η οποία βελτιώθηκε όταν μπήκαν στην πεντάδα οι Βασιλόπουλος, Μάντζαρης και Θανάσης Αντετοκούνμπο. Οι διεθνείς μας έριξαν τη διαφορά στους 11 (61-50) με λέι απ του Καλάθη στο 36’, αλλά η… αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, με τους Αμερικανούς να ξεφεύγουν εκ νέου και να «καθαρίζουν» το παιχνίδι σχετικά άνετα με 69-53.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΕΛΛΑΔΑ: Γιατί δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα ελεύθερα σουτ που της έδωσε η αμερικανική άμυνα, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι  με 7/27 τρίποντα. Έτσι, πήγε στράφι η πολύ καλή αμυντική της επίδοση, χάρη στην οποία κράτησε τους Αμερικανούς στους 69 πόντους.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Κέμπα Γουόκερ δεν σκόραρε πολύ για τα στάνταρ του (15 πόντοι), αλλά ήταν εκείνος που «ξεκλείδωσε» τους Αμερικανούς όταν μπλόκαραν, με πολλά σημαντικά καλάθια (3/6 τρίποντα).

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: H Εθνική μας περίμενε πολύ περισσότερα από τον Κώστα Παπανικολάου, που έμεινε άποντος με 0/3 σουτ και 3 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53.

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΗΠΑ: 17/36 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 14/16 βολές, 50 ριμπάουντ (37+13), 15 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 τάπες.

ΕΛΛΑΔΑ: 14/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 4/10 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 13 ασίστ, 10 λάθη,5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ατομικά στατιστικά:

ΗΠΑ: Μπαρνς 9 (7 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρις 3 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίντλετον 4 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 10 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάμλι, Σμαρτ 3 (3/3 βολές), Τέρνερ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γουόκερ 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 15 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 26'43''), Θανάσης 1 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπουρούσης 3 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης (2 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), Παπαγιάννης (0/3 δίποντα), Παπανικολάου, Παπαπέτρου 7 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Σλούκας 13 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος.