Facebook Pixel Μουντομπάσκετ 2019: Η Αυστραλία νίκησε τη Γαλλία και απέφευγε τους Αμερικανούς
| 2019-09-09 17:08:00

Απίθανη ματσάρα - Πήρε το ντέρμπι με Γαλλία η Αυστραλία και πάει φουλ για τετράδα!

Νίκησε 100-98 και... στέλνει τους Γάλλους στις ΗΠΑ!

Μουντομπάσκετ 2019: Ο Πάτι Μιλς ήταν ο μεγάλος «ήρωας» για την Αυστραλία, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, για να της δώσει την νίκη επί της Γαλλίας με 100-98 και την πρωτιά στον όμιλο, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσουν την Τσεχία στα προημιτελικά, ενώ οι Γάλλοι θα παίξουν με τις ΗΠΑ. Ο Αυστραλός άσος πέρα από τους 30 πόντους (7/8β., 7/10διπ., 3/8τρ.), έπαιξε την κρίσιμη άμυνα, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όπου έκλεψε την μπάλα στην τελευταία επίθεση των «τρικολόρ».

Θα περίμενε κανείς σε ένα ντέρμπι που θα έκρινε την πρωτιά του ομίλου, η άμυνα να ήταν το στοιχείο που θα καθόριζε τον νικητή. Αλλά στο Γαλλία-Αυστραλία συνέβη ακριβώς το αντίθετο μιας και οι δύο ομάδες ξέχασαν πως να παίζουν... άμυνα και πρόσφεραν όμορφες στιγμές στις επίθεση, διατηρώντας τον χαρακτήρα του ντέρμπι στον αγώνα μιας και καμία ομάδα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να προηγηθεί με διψήφια διαφορά.

Η διάθεση των δύο ομάδων φάνηκε από την πρώτη περίοδο, με την Αυστραλία να προηγείται με 7-10, την Γαλλία να απαντάει (22-18 στο 9ο λεπτό). Και πάλι τα «καγκουρό» επέστρεψαν και με ένα 5-0 προηγήθηκαν με 24-25. Αλλά προσωρινά αφού οι «τρικολόρ» πήραν και πάλι... κεφάλι στο σκορ, παίρνοντας μία διαφορά πέντε πόντων (40-35) στο 17ο λεπτό. Όμως οι Αυστραλοί ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να πάρουν διαφορά και απάντησαν με ένα επιμέρους 11-4 για το 44-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιθετικό... κρεσέντο των δύο ομάδων συνεχίστηκε και θα νόμιζε κανείς ότι παρακολουθούσε αγώνα επίδειξης. Η Γαλλία προηγήθηκε με 52-48, η Αυστραλία απάντησε με ένα 7-0 (52-55 στο 23ο λεπτό) και οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 61-61, πριν οι «τρικολόρ» φτάσουν για πρώτη φορά την διαφορά στους εννέα πόντους (70-61 στο 27ο λεπτό) με ένα σερί 9-0.

Άμεση απάντηση από τους Αυστραλούς με μπροστάρη τους Μιλς κατά κύριο λόγο και Μπέινς, ώστε να μειώσουν σε 75-71 ενώ με ένα επιμέρους σκορ 16-5 πήραν για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (80-85) στο 35ο λεπτό. Ο Φουρνιέ ήταν... καυτός σε όλη την διάρκεια του αγώνα και οδήγησε στην Γαλλία στο 89-87, με το τελευταίο δίλεπτο να είναι δραματικό. Η Αυστραλία είχε το προβάδισμα, η Γαλλία ισοφάριζε με τελευταία φορά αυτή με τον Ντε Κολό στα 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (98-98). Ο Ντελαβεντόβα κέρδισε φάουλ από τον Γκομπέρ στα 5 δευτερόλεπτα, ευστόχησε στην μία βολή, κάνοντας το 98-99. Ο Μπέινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά πάτησε γραμμή, με την Γαλλία να έχει την τελευταία επίθεση στα 4 δευτερόλεπτα. Ο Αλμπισί όμως δεν πάσαρε σωστά, ο Μιλς... έκλεψε την μπάλα και ο Κρικ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια από το κέντρο και 9 δέκατα να απομένουν. Ο Αυστραλός ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στις δύο επόμενες... επίτηδες και το τελικό 98-100 έδωσε στα «καγκουρό» την πρώτη θέση στον όμιλο.

Δεκάλεπτα: 24-23, 46-46, 75-71, 98-100.