Facebook Pixel Στα ημιτελικά με εκπληκτικό Μιλς η Αυστραλία - Άνετη νίκη επί της Τσεχίας!
| 2019-09-11 17:40:00

Στα ημιτελικά με εκπληκτικό Μιλς η Αυστραλία - Άνετη νίκη επί της Τσεχίας!

Στο ρελαντί (82-70) πέρασαν στα ημιτελικά οι "Boomers" και παίζουν με Ισπανία.

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για την Αυστραλία που επικράτησε της αξιόμαχης Τσεχίας με σκορ 82-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Η Αυστραλία έγινε η τέταρτη ομάδα που συμπληρώνει την ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έπειτα από τη νίκη της επί της Τσεχίας που κράτησε επαφή με το σκορ ως το 24:51 (43-43) όπου οι Boomers έκαναν σερί 14-0 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε. Έτσι, η Ισπανία και η Γαλλία προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο αγώνας

Ο Πάτι Μιλς το... πήρε πάνω του στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Τσεχία, σκοράροντας τους 13 εκ των 17 πόντων της Αυστραλίας σε αυτό το διάστημα, έχοντας μάλιστα 3/4 τρίποντα! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όταν ο Μιλς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 13-8 στο 6:12 όμως οι Τσέχοι δεν επέτρεψαν στους Αυστραλούς να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-17. Ο Πάτρικ Άουντα ηγήθηκε επιθετικά των Τσέχων με 7 πόντους (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.), δίνοντας μάλιστα το προβάδισμα για την ομάδα του, κάνοντας το 24-26 με κάρφωμα.  Ο Λαντέιλ έκανε το 33-28 έπειτα από την ασίστ του Ινγλκς ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 33-30 για τους Boomers.

H Αυστραλία κατέβασε 9 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος ενώ οι Τσέχοι έμειναν στα 2/8 τρίποντα (25%). Εν συνεχεία ο Μπλέι Σιλμπ έκανε το 43-43 στο 24:51 όμως ακολούθησε σερί 14-0 για τους Αυστραλούς! Ο Μπόγκουτ πόσταρε για το 57-43 στο 28:14, ο Γκούλντινγκ σκόραρε για το +17 (63-46, 29:50) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-48 για την Αυστραλία που έκανε επιμέρους σκορ 30-18. Η Τσεχία δεν το έβαλε κάτω κι έκανε σερί 7-0, μειώνοντας σε 63-55 στο 31:30, η Αυστραλία προηγήθηκε με +13 (73-60) με τον Μπόγκουτ, τα συνεχόμενα τρίποντα των Άουντα και Σατοράνσκι κράτησαν όρθιους τους Τσέχους όμως οι Boomers έφτασαν στη νίκη με 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.

Πηγή: gazzetta.gr