Facebook Pixel Συνεχίζει να τρελαίνει η Τσεχία - Νίκησε την Πολωνία και θα παίξει για την 5η θέση με Σερβία!
| 2019-09-12 17:46:00

Εξαιρετικοί οι Τσέχοι, νίκησαν με 94-84 τους Πολωνούς.

Δύο ευρωπαϊκές ομάδες που «τρύπησαν» το ταβάνι τους, Πολωνία και Τσεχία, επιβεβαίωσαν στην μεταξύ τους αναμέτρηση πόσο οργανωμένο και όμορφο μπάσκετ μπορούν να παράξουν. Οι παίκτες των Μάικ Τέιλορ και Ρόνεν Γκίνζμπουργκ αντίστοιχα αγωνίστηκαν δίχως άγχος στην Σανγκάη, πάλεψαν για κάθε κατοχή, στο φινάλε ωστόσο νικήτρια αναδείχτηκε η Τσεχία του Τόμας Σατοράνσκι. Στην πρώτη συμμετοχή της σε Παγκόσμιο Κύπελλο ως ανεξάρτητο κράτος βρίσκεται... μια ανάσα από την ζώνη των μεταλλίων και διεκδικεί την 5η θέση κόντρα στην Σερβία. Απέναντι στην Team USA για την 7η η Πολωνία. Τρομερή εμφάνιση με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ από τον Χρούμπαν, double double ο Σατοράνσκι (22π., 12ας), εξαιρετικός ο Μπόχατσικ (21π., 5/8τρ.). Για την Πολωνία ξεχώρισαν οι Βαζίνσκι (22π.) και ο άστοχος Σλότερ (12π., 10ας με 5/14 εντός πεδιάς).

Η Πολωνία ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση του «Shanghai Oriental Sports Center» και με δημιουργό τον Σλότερ (2ας) πήρε μικρό προβάδισμα (7-2 στο 1'), το οποίο μάλιστα ανέβασε στο +9 χάρη σε γκολ-φάουλ του Βαζίνσκι (15-6 στο 4'). Ο Σατοράνσκι με τρίποντο έδωσε έναυσμα αντίδρασης στους Τσέχους στην αμέσως επόμενη επίθεση, με τους παίκτες του Γκίνζμπουργκ να ισορροπούν, να περνούν μπροστά στο σκορ με περιφερειακό σουτ του Χρούμπαν (15-16 στο 5' με 0-9 σερί), την ώρα που το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 23-23 (10'). Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου είχαμε διαρκείς αλλαγές προβαδίσματος, προτού η Πολωνία «τρέξει» ένα δικό 7-0 για να βρεθεί στο +6 (32-26 στο 14'). Η εφαρμογή άμυνας ζώνης, ωστόσο, αποπροσανατόλισε τους γηπεδούχους με την Τσεχία να βρίσκει ρυθμό, τον Μπόχατσικ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση (τρία 3π.) και το επιμέρους 1-17 να φέρνει την ομάδα του Σατοράνσκι απόλυτη οδηγό της αναμέτρησης. Το ημίχρονο διαμορφώθηκε με καλάθι του Βαζίνσκι (35-43 στο 20') και την Πολωνία να μετρά μόλις μία ασίστ στην δεύτερη περίοδο (8 στο σύνολο) και την Τσεχία να κυριαρχεί απόλυτα στα ριμπάουντ (21-13).

Mε την επιστροφή του από την ανάπαυλα οι Πολωνοί εμφανίστηκαν... ζεστοί. Οι Βαζίνσκι (2), Σελ και Πονίτκα ευστόχησαν σε σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 και η ομάδα του Μάικ Τέιλορ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (51-52 στο 23'). Το εσπευσμένο τάιμ άουτ του Γκίνζμπουργκ μεταμόρφωσε προσωρινά τους Τσέχους (53-60 στο 25'), ωστόσο ο πασέρ στο παιχνίδι αυτό Σλότερ (9ας) κρατούσε την ομάδα σε απόσταση αναπνοής και έδινε χαρακτήρα απόλυτου ντέρμπι (63-64 στο 30'). Ένα μικρό επιμέρους 0-5 έδωσε προσωρινά ανάσα στους Τσέχους (63-69 στο 31'), το ματς ωστόσο κυλούσε σε μία λεπτή κλωστή (72-72 στο 34'). Στην τελική ευθεία του αγώνα το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μικρό αλλά πολύτιμο +5 με τρίποντο του Χρούμπαν (79-84 στο 37'). Η Πολωνία δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει η κόρνα της λήξης βρήκε τους Τσέχους τελικούς θριαμβευτές.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-64, 84-94

Πηγή: sdna.gr