Facebook Pixel Sportdog.gr | "Αγρίεψε" με το... καλησπέρα η Μπαρτσελόνα - Μεγάλο διπλό για Μπασκόνια, "πάρτι" η Άλμπα
| 2019-10-04 23:05:00

Πρώτο δείγμα εντυπωσιακό για τη νέα Μπάρτσα!

Euroleague: Μεγάλο διπλό στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε στην Τουρκία της Αναντολού Εφές με 74-64. Οι “μπλαουγκράνα” πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση κυρίως αμυντικά και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Η Μπαρτσελόνα από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις της και γρήγορα πήρε προβάδισμα στο σκορ (14-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Βαρκελώνης βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στην άμυνα και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (26-37). Η Αναντολού Εφές δεν είχε την τελευταία της λέξη και με μία εκπληκτική τρίτη περίοδος μείωσε στους 3 (46-49).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, η ομάδα του Πέσιτς άντεξε στην πίεση και πήρε τελικά τη νίκη με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-37, 46-49, 64-74.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 7 (6ρ, 3ασ), Γκετσίμ 3, Ιλιασόγλου, Τουντσέρ 2, Πλάις 13, Μίσιτς 14 (5ασ), Άντερσον, Πίτερς 16, Ντάνστον 7 (9ρ, 2κοψ), Σίμον.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 10 (4ασ, 2κοψ), Χάνγκα 5 (6ρ), Οριόλα 8, Αμπρίνες, Χίγκινς 3, Ντιλέινι 11 (7ασ), Κούριτς, Κλαβέρ 7, Μίροτιτς 24 (2κοψ), Τόμιτς 6.

"Ασταμάτητος" ο Σιλντς!

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας εκτός έδρας με 70-58. Οι Βάσκοι από τη δεύτερη περίοδο και μετά πήραν τα ηνία το σκορ και παρότι οι Λιθουανοί έμειναν κοντά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Εξαιρετικός για τους νικητές ο Σιλντς.

Το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων ήταν αρκετά ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο 19-19. Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχτηκε μόλις 11 πόντους και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ (30-37). Οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 9 πόντους (46-55).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70
Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 2, Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 10 (2), Χέιζ, Γιανκούνας, Μιλάκνις 9, Γκέμπεν 2, ΛεΝτέι 7 (1), Λαντέιλ 9 (1), Γκριγκόνις 10 (3), Ουλανόβας 9 (1)
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (1), Χένρι 4, Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ, Φωλ 2, Σενγκέλια 13, Γκαρίνο 3 (1), Σιλντς 19 (2), Πολονάρα 2, Έρικ 7.

Άνετα η Άλμπα!

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο της φετινό παιχνίδι στην Ευρωλίγκα, καθώς διέλυσε την Ζενίτ με 85-65. Η γερμανική ομάδα έκανε πάρτι και χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Άλμπα από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα δόντια της στην επίθεση και πήρε το προβάδισμα (24-18). Στη δεύτερη περίοδο η γερμανική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και εκτόξευσε τη διαφορά (47-31). Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 85-65

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Γκιφάι 10 (2), Έρικσον 15 (4/7 τρίποντα), Μάτισεκ 6 (2), Σνάιντερ 2, Χέρμανσον 7 (1/4 τρίποντα), Όγκμπε 4, Γκεντράιτις 9 (1), Κάβανο 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νόκο 16 (7 ριμπάουντ), Σίκμα 5 (1).

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλμπισί, Πονκρασόφ, Χόλινς 9 (2), Τόμας 14 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρένφρο 7 (7 ασίστ), Τρούσκιν, Βορόνοφ 6 (0/4 τρίποντα), Ζούμπκοφ, Αμπρομάιτις 12 (2), Πονίτκα 7, Αγιόν 4.

Πηγή: ebasket.gr