Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν γίνονται αυτά! Έχασε δικό του παιχνίδι ο Παναθηναϊκός - Απίστευτη "αυτοκτονία"! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-10-10 23:49:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Από το +13, ηττήθηκαν με 79-78 οι Πράσινοι!

Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός: Ένα... δικό τους παιχνίδι έχασαν οι Πράσινοι στη Γαλλία, οι οποίοι... κατάφεραν να ηττηθούν με 79-78 από τη Βιλερμπάν, έχοντας 13 χαμένες βολές (14/27)!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων, όμως το απώλεσε. Οι Πράσινοι έπαιξαν κακές άμυνες στο φινάλε, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 79-78. Ο Νικ Καλάθης αστόχησε στην τελευταία -κάκιστη- επίθεση και η Βιλερμπάν "ξέρανε" και Παναθηναϊκό μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα!

Κρίμα για το απίστευτο παιχνίδι που έκανε ο Ντεσόν Τόμας με 22 πόντους και μεγάλα σουτ στο τέλος. Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος είχε 18 πόντους, όμως έκανε καθοριστικό λάθος ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Καλάθης είχε 13 πόντους και 8 ασίστ, όμως έκανε 7 λάθη και αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Οι Πράσινοι έμειναν στο 1-1 στην Euroleague και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουν την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με «ζεστός» από τη γραμμή του τριπόντου, με τους Φριντέτ και Τόμας να πετυχαίνουν τους πρώτους 9 από τους 13 πόντους του Τριφυλλιού με σουτ από τα 6.75. Ωστόσο, το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν τα ριμπάουντ αφού η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 8 επιθετικά, στατιστικό που τη βοήθησε να μείνει κοντά στο σκορ. Παράλληλα, οι Πράσινοι είχαν πολύ άσχημο ποσοστό στις βολές (6/14).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (13-13), στο σημείο που η είσοδος του Τζέικομπ Γουάιλι έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό και βελτίωσε κατά πολύ άμυνα του Τριφυλλιού. Οι Πράσινοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα (17-13 στο 7’), όμως οι Γάλλοι απάντησαν άμεσα και μάλιστα προηγήθηκαν με 24-22 στο 11’. Τα αρκετά λάθη του Παναθηναϊκού (9 στο πρώτο ημίχρονο) έδωσαν εύκολους πόντους στη Βιλερμπάν, που ξέφυγε με 4 (32-28) στο 15’.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με συνεχόμενα τρίποντα. Οι Φριντέτ, Καλάθης και Τόμας έβαλαν σερί σουτ έξω από τα 6.75 δίνοντας προβάδισμα με 41-38 στους Πράσινους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα τρελό buzzer beater τρίποντο, που έδωσε στον Παναθηναϊκό «αέρα» 6 πόντων (46-40).

Παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν χτυπούσε συνεχώς στη ρακέτα με τον Τζεκίρι, που έκανε καταπληκτική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τον ρυθμό με τον ανεβασμένο Νικ Καλάθη να αξιοποιεί Γουάιλι, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη μοιράζοντας ασίστ. Η διαφορά υπέρ του Τριφυλλιού έγινε διψήφια με τρίποντο του Φριντέτ (53-42), ενώ ένα καλάθι του Παπαπέτρου από εξαιρετική ασίστ Καλάθη έφερε το Τριφύλλι στο +13 (55-42). Με τον Ράις να «μιλά» ξανά στις τελευταίες επιθέσεις της περιόδου, οι Πράσινοι διατήρησαν το +13 (63-50) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Μια κακή άμυνα κι ένα λάθος στην επίθεση του Παναθηναϊκού είχαν ως αποτέλεσμα 5 σερί πόντους από τον Λάιτι, που έβαλαν ξανά τη Βιλερμπάν στο παιχνίδι (63-58). Ο Τόμας «ξεμπλόκαρε» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε στο +6 (69-63) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ενώ ένα νέο τρίποντο του Φριντέτ φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη (74-68). Ο Καουντί μείωσε με τρίποντο (76-73), όμως ο Τόμας απάντησε κάνοντας 78-73 στο 38’ . Αυτή ήταν η τελευταία φορά που σκόραραν οι Πράσινοι, που τα έκαναν όλα λάθος στο φινάλε!

Ο Ζαν-Σαρλ κάρφωσε ανενόχλητος για το 78-75 και μόλις 1:05 πριν το τέλος ο Φριντέτ έκανε μπρος- πίσω και χάρισε την κατοχή στη Βιλερμπάν. Ο Καουντί ισοφάρισε με ελεύθερο τρίποντο (78-78) και στην επόμενη κατοχή ο Καλάθης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Τέλορ κέρδισε φάουλ από τον Παπαπέτρου και με 1/2 βολές έκανε το 79-78. Στην τελευταία επίθεση, με 14’’  για το φινάλε, το σύστημα που είχε σχεδιάσει ο Πεδουλάκης δεν λειτούργησε. Ο Καλάθης πήρε την επίθεση με drive προς τη ρακέτα, όμως αστόχησε και οι Πράσινοι έφυγαν ηττημένοι.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς):  Τζάκσον 6 (2/8 σουτ), Τέιλορ 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζεκίρι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8 (6 ριμπάουντ), Ντιό 6 (6 ασίστ), Μπάκο 1, Λάιτι 18 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):  Τόμας 22 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4 (2/7 σουτ), Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 18 (4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 13 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπέντιλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 23/46 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 14/27 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη