Facebook Pixel Sportdog.gr | "Ξέρανε" την ΑΕΚ ο Ήφαιστος - Τεράστια ανατροπή και νίκη-θρίλερ - Μοιραίος ο Λάνγκφορντ!
| 2019-10-12 17:51:00

Ιστορική νίκη στη Λήμνο με 72-68!

Παρά το γεγονός ότι ο Ήφαιστος Λήμνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους (50-59) λίγο πριν το φινάλε, πέτυχε μια απίθανη ανατροπή και επικράτησε της ΑΕΚ με 72-68.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε μέχρι το +12 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά βραχυκύκλωσε στο φινάλε και το πλήρωσε.

Μολντοβεάνου (15 πόντοι), Έβανς (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Λιτλ (11 πόντοι) πλήγωσαν τον «Δικέφαλο», που υπέστη τη δεύτερη ήττα του στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Σαντ-Ρος (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κακλαμανάκης (11 πόντοι) ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, που είχαν δύο απουσίες (Γκίκας, Γιάνκοβιτς). Αρνητικός ο Λάνγκφορντ (1/10 εντός παιδιάς).

Με τις άμυνες να παίζουν πρωτεύοντα ρόλο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να αποκτά μικρό προβάδισμα στο πεντάλεπτο (6-10). Η «Ένωση» διατηρήθηκε στην πρωτοπορία και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (18-22) με ένα κάρφωμα του Ματσιούλις.

Ο Ήφαιστος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-1 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πέρασε μπροστά (25-23 στο 12’). Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν με 6-0 και ανέκτησαν το προβάδισμά τους (25-29 στο 14’).

Μάλιστα, με πρωταγωνιστές τους Ρέι και Κακλαμανάκη, ο «Δικέφαλος» απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (27-34 στο 16’). Στο εναπομείναν διάστημα της δεύτερης περιόδου κυριάρχησαν οι άμυνες, με τον «Δικέφαλο» να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα και να κλείνει το ημίχρονο στο +5 (32-37) έχοντας τον Κακλαμανάκη σε εξαιρετική μέρα (11 πόντοι με 5/5 εντός παιδιάς σε αυτό το διάστημα).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ΑΕΚ, που βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά και με τους Σαντ-Ρος, Χρυσικόπουλο να μπαίνουν στην εξίσωση, έφτασε μέχρι και το +12 (42-54 στο 27’). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και έτρεξαν σερί 6-0, που τους έφερε στο -6 (48-54). Με ένα καλάθι του Ρέι στο φινάλε, η «Ένωση» έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +8 (48-56).

Κι ενώ η ομάδα του Παπαθεοδώρου έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό και να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, υπέστη μπλακ-άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο και τιμωρήθηκε ανάλογα. Με τρίποντο του Ματσιούλις, ο «Δικέφαλος» ξέφυγε με +11 (48-59 στο 31’), αλλά κάπου εκεί μπλόκαρε επιθετικά.

Με εξαιρετική άμυνα, ο Ήφαιστος έτρεξε σερί 9-0 και κράτησε χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους για περίπου 6 λεπτά (57-59 στο 37’). Ο Τολιόπουλος με ένα τρίποντο ξεκόλλησε την ΑΕΚ (57-62), ωστόσο το μομέντουμ είχε γυρίσει υπέρ των γηπεδούχων.

Με μεγάλα καλάθια από Λιτλ, Έβανς και Μολντοβεάνου, η ομάδα του Μανωλόπουλου πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα (65-64 στο 38’). Με ½ βολές του Ματσιούλις, η «Ένωση» ισοφάρισε (65-65), αλλά ο Λιτλ ευστόχησε για το 67-65 των «νησιωτών» στα 46 δευτερόλεπτα.

Ο Λάνγκφορντ ευστόχησε σε τρίποντο (πρώτο εύστοχο εντός παιδιάς) και χάρισε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (67-68) στα 29 δευτερόλεπτα. Ο «δήμιος» των φιλοξενούμενων χτύπησε και πάλι, με τον Λιτλ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο για το 70-68 στα 11’’. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Λάνγκφορντ, με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν το ριμπάουντ και τον Πελεκάνο να διαμορφώνει το τελικό 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-54, 72-68.