Facebook Pixel Sportdog.gr | Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά "λύγισε" στην Τενερίφη το Περιστέρι
| 2019-10-29 23:45:00

Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά "λύγισε" στην Τενερίφη το Περιστέρι

Ήττα για την ελληνική ομάδα με 72-68.

Ο εκπληκτικός Στίβεν Γκρέι (26π.) αλλά και οι αρκετά καλοί Ουίλιαμ Χάτσερ (23π) και Κίνγκσλει Μόσες (10π.) δεν ήταν αρκετοί παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στην πιο σταθερή Τενερίφη, με το Περιστέρι να γνωρίζει την πρώτη του ήττα την φετινή σεζόν με 72-68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει αρχικά, με το Περιστέρι να παίρνει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (4-8) με τους Σκορδίλη και Μόσες όμως η Τενερίφη με τους Άτκινς και Σερμαντίνι κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (8-10) 3:30 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το Περιστέρι αν και είχε αρκετές φορές την ευκαιρία να πετύχει κάποιους εύκολους πόντους υπέκυπταν σε αρκετά αβίαστα λάθη και δεν τις εκμεταλλευόταν. Με τους Λόπεζ και Ντίεζ η Τενερίφη 25΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι επιθετικά είχε ένα μεγάλο κενό διάστημα τριάμισι λεπτών με αποτέλεσμα η Τενερίφη να το εκμεταλλευτεί και με ένα σερί 11-0 έφτασε να προηγείται με 25-13. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τους Σκορδίλη και Γκρέι κατάφερε να κάνει τη διαφορά μονοψήφια (25-19). Η Τενερίφη όμως πέρασε στην αντεπίθεση και με τους Ντιέζ, Σερμαντίνι, αλλά και τον Χουέρτας να είναι εξαιρετικός σε δημιουργία μπόρεσε και προηγήθηκε και πάλι με 12 (35-23) σκορ με το οποίο έληξε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι προσπαθούσε κυρίως με τους Σκορδίλη και Μόσες να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η Τενερίφη είχε τους τρόπους να διατηρεί το προβάδισμα που είχε «χτίσει» μόνιμα γύρω στους 10 πόντους (40-30, στο 25΄). Το Περιστέρι με του Μόσες και Γκρέι κατάφερε τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να πλησιάσει στους έξι (42-36), με τον Άκτινς να βρίσκει απάντηση από τα 6.75. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Γκρέι χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, ο Χουέρτας ευστόχησε από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» αλλά ο Γόντικας πέτυχε ένα εύστοχο τρίποντο. Γκουέρα και Χουέρτας πέτυχαν δύο υπερπολύτιμα δίποντα για τους γηπεδούχους, με τον Στίβεν Γκρέι να ευστοχεί από την κορυφή της ρακέτας στη λήξη του δεκαλέπτου και να διαμορφώνει το 51-42.

Ένα δίποντο του Γκρέι και δύο εύστοχα τρίποντα του Χάτσερ μείωσαν στον πόντο για το Περιστέρι στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου (51-50). Ο Ντιέζ όμως πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, με ένα τρίποντο και δύο δίποντα και έδωσε και πάλι προβάδισμα οκτώ πόντων στην Τενερίφη (58-50). Ο Χάτσερ όμως δεν ήταν έτοιμος να τα παρατήσει και ευστοχώντας από τα 6.75 αλλά και από τη γραμμή των βολών έκανε το 58-57 στα μισά της περιόδου. Σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο η Τενερίφη πέτυχε ένα τρίποντο... ψυχολογίας, ενώ στη συνέχεια ο Χάτσερ έκανε το λάθος και στην επόμενη επίθεση οι γηπεδούχοι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκαναν το 63-57. Ο Γκρέι με ένα καλάθι και φάουλ μείωσε στους τρεις, όμως ο Γιούστα με ένα τρίποντο αύξησε και πάλι το προβάδισμα της Τενερίφης (66-60) 3:30 πριν το τέλος. Ο Αγραβάνης πέτυχε ένα δίποντο στον αιφνιδιασμό, το Περιστέρι έβγαλε μια καλή άμυνα και στη συνέχεια ο Γκρέι κέρδισε βολές σε προσπάθεια τριών πόντων ευστοχώντας και στις τρεις και κάνοντας το 66-65. Ο άπειρος Αγραβάνης στην επόμενη άμυνα έκανε λανθασμένα φάουλ στον Σαλίν και από τη γραμμή των βολών ο τελευταίος διαμόρφωσε το 68-65. Ο Χάτσερ αστόχησε σε ένα κρίσιμο δίποντο και οι γηπεδούχοι με τον Χουέρτας από τα 6.75 προηγήθηκε με 71-65. Ο εξαιρετικός Γκρέι 9΄΄ πριν το τέλος της αναμέτρησης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του Περιστερίου που έπρεπε να παλέψει πλέον και με τα... δευτερόλεπτα. Στο τέλος όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα την φετινή σεζόν με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντίεθ 16 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουέρτας 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντμπεργκ 8, Σαλίν 10 (2), Σερμαντίνι 11 (7 ριμπάουντ), Άτκινς 5 (1), Γκέρα 2, Κονατέ, Λόπεζ 4, Σουάρεθ, Γιούστα 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 26 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολέ), Χάτσερ 13 (3/12 σουτ), Μόουζες 10 (10 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Μπλέικ (0/5 σουτ), Γόντικας 2, Σκορδίλης 9 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (1)

ΠΗΓΗ: sdna.gr