Facebook Pixel Sportdog.gr | Αγριεμένος ΠΑΟΚ, "έκαψε" τον Ήφαιστο - Επέστρεψε στις νίκες με 20άρα (BINTEO)
| 2019-11-02 17:51:00

Αγριεμένος ΠΑΟΚ, "έκαψε" τον Ήφαιστο - Επέστρεψε στις νίκες με 20άρα (BINTEO)

Άνετη νίκη του Δικεφάλου με 94-74.

Ο αγώνας:

Αό το ξεκίνημα το παιχνίδι πήγε πολύ στην επαφή και ο ρυθμός ήταν δύσκολο να βρεθεί. Η είσοδος του Μπεστ έφερε σκορ στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ, που πήγε αρχικά στο 17-10 και στη συνέχεια στο 21-14, με τον Ήφαιστο να ακολουθεί μεν, αλλά να δυσκολεύεται να βρει απαντήσεις. Με… τετράποντο του Λιούις, η πρώτη περίοδος, έκλεισε στο 25-17 για τους γηπεδούχους.

Ο Λιούις έβγαζε πολλή ενέργεια στην άμυνα και το τρίτο του φάουλ, αποσυντόνισε την ομάδα του Χαραλαμπίδη, με τους φιλοξενούμενους, με Λιτλ, Μολντοβεάνου και Μούρτο, να μειώνουν σε 31-28. Σε εκείνο το σημείο, ο Τσόχλας βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ, έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 38-30 και με δικό του τρίποντο, έστειλε τη διαφορά στο +12 (44-32). Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες, με διαφορά δέκα πόντων (48-38) και τους γηπεδούχους, να έχουν φέρει το παιχνίδι εκεί που θέλουν αυτοί.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Μαργαρίτης και Ουίγκινς έβαλαν δύο τρίποντα για +16 (56-40) και με άλλα τρία συνεχόμενα, από Μαργαρίτη, Σμιθ και Λιούις, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στους 24 πόντους (67-43)! Ο Ήφαιστος έβγαλε μια αντίδραση με τρίποντα από Σταμάτη και Λιτλ, αλλά ο Α. Σμιθ ήταν εκεί για το 75-54 που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +24 και πάλι (78-54), αλλά ο Ήφαιστος με τον Σταμάτη να δίνει λύσεις στην επίθεση και τρίποντο του Χάμοντς, μείωσε σε 80-62. Ο Λιούις παρά τα τέσσερα φάουλ του, έβαζε τα πάντα (88-65), φτάνοντας τους 19 πόντους και το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ. Ο Λιούις έφτασε τους 23, ο Χαραλαμπίδης έβαλε και τους Καρρά-Καραμανώλη, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 94-74.

Δεκάλεπτα: 25-17, 48-38, 75-54, 94-74

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr