Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρελό ματς και τεράστιο διπλό του Κολοσσού στον Άρη μετά από δύο παρατάσεις (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-11-02 18:14:00

Στον… πάτο της βαθμολογίας οι Κίτρινοι!

Basket League: Νέα μεγάλη νίκη για τον Κολοσσό… Μετά από δύο παρατάσεις οι Ροδίτες -που την περασμένη αγωνιστική διέσυραν τον ΠΑΟΚ- επικράτησαν του Άρη με 85-87. Στο τέλος του αγώνα υπήρχαν έντονες αποδοκιμασίες προς τους διαιτητές (αλλά και στους παίκτες του Μαρκόπουλου), με τους “κίτρινους” να γνωρίζουν μια “σκληρή” ήττα στο Παλέ.

O Άρης προηγήθηκε με 8-2 αλλά ο Κολοσσός γρήγορα “αντέδρασε” με ένα σερί 0-12 (8-14). Ο Κρομά έκανε το 13-18, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι “πάτησαν” γκάζι και ο Γκετσεβίτσιους διαμόρφωσε το 19-18 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου (σε αυτήν οι Ροδίτες πήραν πολλές βοήθειες από τον Κρομά που είχε 11 πόντους). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά (21-24), ο Μπράζελτον “χτύπησε” από τα 6.75 (21-27) και ο Μόρις μείωσε σε 27-29. Ο Κολοσσός πήρε ένα +7 (27-34) και με την λήξη του ημιχρόνου έγινε το 29-36.

Ο Ντραγκίσεβιτς πέτυχε ωραίο δίποντο (33-36) και στην συνέχεια ο τελευταίος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, κάτι που προκάλεσε τις έντονες αποδοκιμασίες του κόσμου του Άρη. Μετά από όμορφη συνεργασία ο Μόρις κάρφωσε (35-37) και ο Γκετσεβίτσιους “έφερε” την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο -1 (39-40). Μετέπειτα ο Μόρις πέτυχε δύο βολές (43-42), ο Κολοσσός ανέβασε στροφές (45-49) συνεχόμενους πόντους του Τζάκσον και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-50.

Ο Σλαφτσάκης πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (54-50) ενώ ο Γκετσεβίτσιους “έγραψε” το 57-50. Ο Αγκμπελέσε ξεκόλλησε τον Κολοσσό (57-53), ο Γκάγκιτς σκόραρε (59-53) και ο Τάλτον έκανε το 61-56. Στο 35′ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 65-58, οι Ροδίτες “ψαλίδισαν” την διαφορά (65-62) και ο Μόρις έδωσε την λύση με τρίποντο (68-62).

Πάλι ο Κολοσσός “αντέδρασε” (68-66 στο 38′), ο Ντραγκίσεβιτς διαμόρφωσε το 70-66 αλλά με σερί 0-5 στα 55” πριν την λήξη το σύνολο του Λυκογιάννη βρέθηκε στο +1 (70-71). Στα 37” ο Ντραγκίσεβιτς κέρδισε φάουλ (71-71), ο Άρης έχασε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί (άστοχοι οι Φλιώνης και Γκετσεβίτσιους σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα) και μετά από άστοχο τρίποντο του Μπράζελτον το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση άρχισε με μικρή καθυστέρηση γιατί ένας φίλος του Άρη δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες στην κερκίδα, όπου μεταφέρθηκε φορείο ενώ σε ό.τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ο Γκετσεβίτσιους έκανε το 73-71. Ο Μόρις διαμόρφωσε το 77-74 αλλά ο Κολοσσός στα 9” πριν το τέλος ισοφάρισε (77-77) με καλάθι του Μπράζελτον. Στην τελευταία επίθεση ο Μιλόσεβιτς δεν έκανε καλό σουτ και ο αγώνας πήγε σε δεύτερη παράταση.

Ο Γκετσεβίτσιους με βολές “έγραψε” το 79-77, ο Μπράζελτον έδειχνε ασταμάτητος (79-82 με πέντε σερί πόντους) και ο Τάλτον ισοφάρισε (82-82). Ο τελευταίος ήταν ο υπεύθυνος και για το 84-82 ενώ στα 57” πριν το τέλος ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 85-82. Στα 11” πριν την λήξη ο Τζάκσον πέτυχε μεγάλο τρίποντο (85-87) και στην τελευταία φάση ο Ντραγκίσεβιτς ζήτησε φάουλ σε προσπάθεια για δίποντο το οποίο δεν πέτυχε, με αποτέλεσμα να κερδίσει ο Κολοσσός.

Δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 (κ.α.), 77-77, 85-87

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 2, Φλιώνης 6 (1), Γκετσεβίτσιους 19 (3), Μόρις 20 (1), Ντραγκίσεβιτς 14, Σλαφτσάκης 5, Τάλτον 10, Γκάγκιτς 9, Νετζήπογλου

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Κρομά 18 (2), Τουντζιαράκης 15, Μπράζελτον 18 (3), Μπρούσεβιτς 5 (1), Παύλος 5 (1), Μωραίτης, Πουλιανίτης, Ντάνιελς 7 (1), Αγκμπελέσε 7, Τζάκσον 12 (2)

Πηγή: ebasket.gr