Facebook Pixel Ήττα με buzzer beater για τους Μπακς - Πήγε να το πάρει μόνος του ο Γιάννης (ΒΙΝΤΕΟ)
NBA
| 2019-11-09 08:34:00

Πήγε να... πάρει μόνος του το ματς στη Γιούτα ο Γιάννης - Το έχασαν με buzzer beater οι Μπακς (vid)

Ασσύληπτο ματς, συγκινητικός Αντετοκούνμπο.

Εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στη Γιούτα όπου οι Τζαζ νίκησαν με 103-100 τους Μιλγουόκι Μπακς με ένα απίθανο buzzer beater του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι ήταν φοβεροί στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 55-33, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει σε εκείνο το διάστημα μόλις δύο πόντους.

Κι όμως, ο Έλληνας σταρ "ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο και πήγε να πάρει μόνος του το ματς, αφού σημείωσε 28 πόντους στις δύο τελευταίες περιόδους, βάζοντας μπροστά τους Μπακς με 88-89, περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος!

Το έκτο φάουλ του "Greek Freak" δεν πτόησε τα "ελάφια" που παρότι βρέθηκαν πίσω με 100-92, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (100-100) έχοντας και επίθεση στα χέρια τους, όμως ο Μίντλετον υπέπεσε σε βήματα.

Στην τελευταία επίθεση πήρε την μπάλα ο Μπογκντάνοβιτς και ευστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του χρόνου για να δώσει τη νίκη στους Τζαζ.

Ο Γιάννης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους με 10/22 σουτ, 8/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των Τζαζ, με τον Μάικ Κόνλεϊ να προσθέτει 20 πόντους και τον Ντόνοβαν Μίτσελ 19 πόντους, αλλά με 8/22 σουτ και 8 λάθη.

Για τους Μπακς, ο Μίντλετον στάθηκε στο πλευρό του Γιάννη με 26 πόντους, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 22 πόντους, αλλά με 8/20 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-16, 55-35, 81-74, 103-100

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 33 (5), Ο'Νιλ 11 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκομπέρ 8 (17 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 20 (5), Μίτσελ 19 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 8 λάθη), Γκριν 2, Ίνγκλις 1, Νιάνγκ 2, Μπράντλεϊ 7

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 25 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 5 (1), Μπλέντσο 22 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθιους 3 (1), Γουίλσον, Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 5, Χιλ 2, Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο, Κόρβερ