Facebook Pixel Sportdog.gr | Απίστευτο κάζο του Παναθηναϊκού – Κρίμα για τον συγκλονιστικό Παπαπέτρου - Μοιραίος ο Τόμας!
| 2019-11-14 23:11:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Έχασε 106-105 από την Άλμπα στη δεύτερη παράταση!

Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου: Σε ένα απίστευτο «θρίλερ», που έμοιαζε να μην τελειώνει… ποτέ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 106-105 από την ουραγό της Euroleague, Άλμπα Βερολίνου, στη δεύτερη παράταση!

Έχοντας σε απίστευτη μέρα τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που συγκλόνισε με 39 πόντους σε 48:53 (!) λεπτά συμμετοχής, οι Πράσινοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, όμως ο Ντεσόν Τόμας έδωσε γκολ-φάουλ στον Σίκμα, που διαμόρφωσε το 106-105 υπέρ της Άλμπα και στη συνέχεια ο Ταϊρίς Ράις αστόχησε σε τρίποντο!

Κάνοντας ακόμα μια ήττα... εκτός προγράμματος, ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 4-4 στη Euroleague, ενώ η Άλμπα πέτυχε μόλις τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση και βρίσκεται στο 2-6. Οι Πράσινοι ταξιδεύουν στη δύσκολη έδρα της Ζαλγκίρις για την 9η αγωνιστική, την Τρίτη 19 Νοεμβρίου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, το οποίο πήρε εξ΄ αρχής πολύ γρήγορο ρυθμό. Ξεκινώντας «ζεστή» από τη γραμμή, η Άλμπα πήρε προβάδισμα 7-2 και χρειάστηκε να έρθει από τον πάγκο ο Ιωάννης Παπαπέτρου για να «ξυπνήσει» το Τριφύλλι. Με πρωταγωνιστή τον διεθνή άσο (πέτυχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο) οι Πράσινοι ισοφάρισαν σε 11-11. Η Άλμπα συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό όμως να βρίσκει λύσει από τους Τόμας και Γουάλι. Η ομάδα του Πεδουλάκη προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7’ (19-18) και πήρε άμεσα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (26-22). Ωστόσο, οι Γερμανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν 31-31 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η Άλμπα έκανε ζημιά στον Παναθηναϊκό με τους Χέρμανσον και Γκιεντράιτις να ζεσταίνονται και έτρεξε σερί 8-0 για το 39-31, την ώρα που οι Πράσινοι είχαν μπει αποδιοργανωμένοι στη δεύτερη περίοδο του αγώνα. Η κάκιστη άμυνα του Τριφυλλιού, αλλά και η τρομακτική ευστοχία των Γερμανών (17/23 δίποντα και 7/13 τρίποντα στο ημίχρονο) έφεραν τη διαφορά υπέρ τους σε διψήφια επίπεδα (45-35) στο 16’. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να συνέρχεται με συνεχείς καλές άμυνες και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να τρέψει σερί 8-0 και να μειώσει σε 45-43. Ωστόσο, το φινάλε του ημιχρόνου ήταν άσχημο για το Τριφύλλι, που μπλόκαρε ξανά σε επίθεση και άμυνα. Με επιμέρους σκορ 8-1 η Άλμπα ξέφυγε εκ νέου (53-44) και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά στο σκορ με 58-49.

Με πολύ άσχημο τρόπο ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, που είδε την Άλμπα να ξεφεύγει με 13 πόντους (62-49). Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι Παπαπέτρου και Γουάιλι βγήκαν μπροστά και σηματοδότησαν την αντεπίθεση του Τριφυλλιού, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Παππά. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να «ροκανίζει» σιγά σιγά τη διαφορά, φτάνοντας στο -4 (64-60) στο 25’, ενώ στη συνέχεια ο Τζόνσον μείωσε ακόμα περισσότερο (69-66). Η Άλμπα βρήκε τις λύσεις, μην αφήνοντας τους Πράσινους να πλησιάσουν περαιτέρω. Ξέφυγαν και πάλι με 8 (74-66), αλλά ο συγκλονιστικός Παπαπέτρου μείωσε στους 5 (74-69) με τρίποντο στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Παπαπέτρου έμοιαζε να… παλεύει μόνος του στην τέταρτη περίοδο, μονοπωλώντας τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού και κρατώντας τον στο παιχνίδι. Με τρίποντο του «Παπ» ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 84-81 στο 34’, όμως η Άλμπα έβρισκε λύσεις μέσα στη ρακέτα με τον Ενοκό να κάνει μεγάλη ζημιά στους Πράσινους. Με 2/2 βολές του Παπαπέτρου και ένα κάρφωμα του Γουάιλι μετά από κλέψιμο οι Πράσινοι μείωσαν σε 86-85 και εν συνεχεία πήραν προβάδισμα με τον Τόμας (87-86), μόλις 1:07 πριν το φινάλε. Ο Χέρμανσον έδωσε ξανά προβάδισμα στην Άλμπα με μεγάλο καλάθι (88-87) και στη συνέχεια ο Καλάθης ισοφάρισε με 1/2 βολές (88-88). Ο Τόμας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Καλάθης έκανε κακή επιλογή και έχασε την μπάλα. Στην τελευταία επίθεση ο Χέρμανσον αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση!

Εκεί «μίλησε» ο Νίκος Παππάς, που ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο για το 91-88. Παρ΄ όλα αυτά, η Άλμπα απάντησε με τέσσερις αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 92-91. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά από βολές. Με το σκορ στο 96-95 υπέρ της Άλμπα, ο Παππάς σκόραρε μεγάλο τρίποντο στα 37’’ πριν το τέλος, βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό με 98-96, όμως στην επόμενη επίθεση ο Χέρμανσον ισοφάρισε σε 98-98 με δύσκολο καλάθι απέναντι στον Γουάλι. Ο Τόμας αστόχησε με hook απέναντι σε δύο αντιπάλους στην τελευταία κατοχή και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση!

Ένα κάρφωμα του Γκεντράιτις και 1/2 βολές του Σικμα έβαλαν μπροστά την Άλμπα με 101-98. Οι Πράσινοι απάντησαν και ισοφάρισαν (101-101) με ζευγάρι βολών του Τόμας και 1/2 βολές Παπαπέτρου. Ακόμα κι όταν η Άλμπα προηγήθηκε με follow του Τίεμαν (103-101), ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις από τη γραμμή των βολών και προηγήθηκε με 105-103 χάρη σε 2/2 βολές από τον Γουάιλι, στα 21’’ πριν το τέλος. Στην πιο κρίσιμη άμυνα του αγώνα, ο Τόμας δέχθηκε καλάθι και έκανε και φάουλ στον Σίκμα, ο οποίος διαμόρφωσε το 106-105. Ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» στην τελευταία κατοχή, με την μπάλα να καταλήγει στον Ράις, ο οποίος σούταρε με πολύ κακές προϋποθέσεις και αστόχησε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (5/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Ράις (0/4 σουτ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 4/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη), Γουάιλι 22 (7/11 δίποντα, 8/8 βολές), Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (7/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Γκεντράιτις 15 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 11 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Νόκο 17 (7/9 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 30/54 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάουντ (19+13), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 33/53 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 13/17 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 26 ασίστ, 9 κλεψίματα, 19 λάθη, 1 τάπα.