Facebook Pixel Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός: Ισοπεδωτικός! Ο Ολυμπιακός... έκανε πλάκα στην Άλμπα με τρομερή εμφάνιση – Τα έβαζε όλα
| 2019-11-21 22:43:00

Ισοπεδωτικός! Ο Ολυμπιακός... έκανε πλάκα στην Άλμπα με τρομερή εμφάνιση – Τα έβαζε όλα

Άνετο πέρασμα από τη Γερμανία (99-80). Τώρα Αρμάνι και ΠΑΟ.

Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός: Πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση ο Ολυμπιακός... ισοπέδωσε την Άλμπα με 99-80 και πλέον με ρεκόρ 4-6 βλέπει ακόμα την οκτάδα και την είσοδό του στα πλέι οφ. Το πρόγραμμα βέβαια που ακολουθεί είναι δύσκολο, καθώς την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Αρμάνι στο ΣΕΦ και μετά πηγαίνει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει για πρώτη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό.

Όσον αφορά το ματς με την Άλμπα, οι Πειραιώτες το είχαν... καθαρίσει από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν αγχώθηκαν ούτε λεπτό, παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι σε μία «τρελή» και χωρίς πλάνο ομάδα, ενώ επιθετικά οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα είχαν φοβερά ποσοστά ευστοχίας.

Κορυφαίοι της βραδιάς ήταν ο Ρούμπιτ με 16 πόντους και ο Πρίντεζης με 15, ενώ ακολούθησαν οι Παπανικολάου και Πολ με 12 πόντους και οι Σπανούλης – Ρότσεστι.

Απολαυστικός σε άμυνα και επίθεση!

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ και δεν άφησε περιθώρια στην Άλμπα, η οποία προηγήθηκε πρώτη και τελευταία φορά στο 2-1 με τον Γκιεντράιτις. Από εκεί και πέρα, ξεκίνησε το... πάρτι των Πειραιωτών στην επίθεση και η εκπληκτική τους άμυνα που περιόρισε τους Γερμανούς σε «τραβηγμένες» επιλογές και τρίποντα απελπισίες. Με τον Ρούμπιτ να κυριαρχεί στη ρακέτα και τους Πρίντεζη – Παπανικολάου να σημειώνουν διαδοχικούς πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 4-1 και στο 8-20, ενώ με δύο δικά τους τρίποντα ξανά έφτασαν στο 11-25 και στο 17-30 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ανάλογη βέβαια ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στη συνέχεια, με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να κάνουν... πάρτι κάτω από το καλάθι και να ανεβάζουν τη διαφορά στο 17-34, ενώ τα τρίποντα των Σπανούλη και Πολ διαμόρφωσαν το 23-42. Ο Ολυμπιακός έπαιζε χωρίς αντίπαλο, έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, ενώ στην άμυνα η Άλμπα έβρισκε σκορ πάρα πολύ δύσκολα. Ο Μιλουτίνοφ με γκολ-φάουλ έκανε το 27-49 και ο εντυπωσιακός Παπανικολάου με κάρφωμα το 30-51. Το ημίχρονο έκλεισε στο 55-38.

Δεν τους άφησε ούτε να χαμογελάσουν!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε, καθώς ακόμα και ο... χαλαρός Ολυμπιακός, δεν άφησε μεγάλα περιθώρια στην Άλμπα για να μειώσει τη διαφορά. Ο Κόνιαρης με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης έκανε το 38-58 και ο Ρούμπιτ με νέο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο 40-65, ενώ οι Σπανούλης και Μπόλντγουιν διαμόρφωσαν το 49-71. Οι Γερμανοί προσπάθησαν με κάποια τρίποντα να μειώσουν και πλησίασαν στο 57-71, ωστόσο η χαρά τους κόπηκε αμέσως, καθώς ένα τρίποντο του Πρίντεζη και ένα εύκολο καλάθι από μέση απόσταση του Μπόλντγουιν έκαναν το 57-76 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Μπαίνοντας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, δεν υπήρχε κάποιος άγχος, ο Ολυμπιακός ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και όποτε οι γηπεδούχοι τολμούσαν να μειώσουν το σκορ, αμέσως τους... τιμωρούσε με τρίποντα. Η εικόνα βέβαια της Άλμπα ήταν απελπιστική, έκαναν αμέτρητα λάθη και βοήθησαν έτσι τους Πειραιώτες να φτάσουν σε μία εύκολη νίκη. Ο Πολ με τρίποντο έγραψε το 57-49, οι Γερμανοί με δύο τρίποντα τον Μέισον και Έρικσον πλησίασαν στο 65-79 για πρώτη φορά μετά από καιρό, ωστόσο δύο τρίποντα των Πολ και Ρότσεστι... έληξαν το ματς διαμορφώνοντας το 67-85. Το τελικό σκορ ήταν 99-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 31-33, 46-47, 59-61

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 9 (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χέιζ 1, Γιανκούνας 2 (7 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1/5 τρίποντα), Γκέμπεν, Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 5 (5/6 βολές), Λαντέιλ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (0/3 τρίποντα), Ουλανόβας 11 (5 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 3, Τσόβιτς 3 (1/7 τρίποντα), Μπράουν Λ. 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 2, Φαγιέ 5 (0/5 σουτ, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 14 (1/6 τρίποντα), Τζένκινς 6 (2/10 σουτ), Σίμανιτς 2, Γιοβάνοβιτς, Ότζο 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 17/35 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 16/23 βολές, 26 ριμπάουντ (16+10), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/33 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 18/20 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 τάπα.