Facebook Pixel Νίκες για Ερυθρό Αστέρα και Άλμπα στην Ευρωλίγκα
| 2019-11-28 23:06:00

Νίκη για Ερυθρό Αστέρα στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Σάκοτα - "Πήρε" την Ζαλγκίρις η Άλμπα

Nίκησαν με buzzer beater οι Σέρβοι!

Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια 76-73

Νικηφόρο ήταν το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα, αφού επικράτησε με σκορ 76-73 επί της Βαλένθια σε ένα παιχνίδι που είχε διακοπή 45 λεπτών λόγω προβλήματος με το χρονόμετρο. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Σέρβων στην διοργάνωση και πλέον οι δύο ομάδες έχουν αμφότερες ρεκόρ 4-7.

Με καθυστέρηση λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο του γηπέδου ξεκίνησε το παιχνίδι με τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα να μπαίνουν δυνατά και να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων στο 6′, όταν και είχαμε νέα διακοπή για τον ίδιο λόγο. Όταν μετά από 45 λεπτά άρχισε και πάλι το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση τρέχοντας ένα επιμέρους 6-15 για να προηγηθούν με 19-17 στο δεκάλεπτο.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 14′ (27-27). Στην συνέχεια ένα ξέσπασμα της ισπανικής ομάδας τις έδωσε αέρα 4 πόντων στην ανάπαυλα (37-41) χάρη σε βολές του Αμπάλντο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους 16-6 πήραν αυτοί προβάρισμα 6 πόντων (53-47) στο 25′ με τρίποντο του Λάζιτς. Στην συνέχεια οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 9 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (60-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του και πέρασαν μπροστά με τρεις κάνοντας ένα επιμέρους 7-19, για το 67-70 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ χάρη σε 4 συνεχόμενες εύστοχες βολές από Μπράουν και Ότζο για το 73-71 με τον Βίβες να ισοφαρίζει εκ νέου με λέι απ. Στην τελευταία επίθεση ο Μπράουν χάρισε την νίκη στην ομάδα του με μπάζερ-μπίτερ τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-41, 60-51, 76-73

Άλμπα Βερολίνου-Ζαλγκίρις Κάουνας 69-62

Την τέταρτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με σκορ 69-62 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ρενέσες βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-7 περνώντας την ομάδα του Γιασικεβίτσιους που υποχώρησε στο 3-8.

Πολύ άστοχη ήταν η ομάδα του Γιασικεβίτσιους στο ξεκίνημα του αγώνα με 0-9 τρίποντα και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 10-5 στο 7′ με τον Χέρμανσον να έχει 6 πόντους, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 15-7. Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Ζακ Λεντέι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας την διαφορά στους 3 (22-25) στο 17′ με τους γηπεδούχους να απαντάνε με δικό τους σερί 4-0 και με τρίποντο του Έρικσον να ανακτούν διαφορά 7 πόντων με το ημίχρονο να λήγει στο 32-26.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με ένα επιμέρους 8-2 για το 34-34, για να πάρουν προβάδισμα μέχρι και 7 πόντων (34-41) με τους γηπεδούχους να απαντάνε με ένα δικό τους 8-1 περνώντας μπροστά με 42-41. Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο τέλος της τρίτης περιόδου για το 47-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα ήταν καλύτερη και έχτισε μια διαφορά 8 πόντων με καλάθι του Νόκο στο 35′ για να πάρουν τελικά την νίκη με 69-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62

Πηγή: ebasket.gr