Facebook Pixel Sportdog.gr | Σόου Μαυροκεφαλίδη στη Λήμνο με 29 πόντους και μεγάλο διπλώ για τον Ιωνικό!
| 2019-11-30 17:53:00

Σόου Μαυροκεφαλίδη στη Λήμνο με 29 πόντους και μεγάλο διπλώ για τον Ιωνικό!

Άνετο πέρασμα από το νησί με 79-69.

Απολαυστικό σόου Λουκά Μαυροκεφαλίδη και μεγάλη νίκη για τον Ιωνικό στη Λήμνο! Ο έμπειρο ψηλός έκανε... ό,τι ήθελε την άμυνα του Ηφαίστου και με stats υψηλού επιπέδου (29 πόντοι, 6 ριμπάουντ) οδήγησε τον Ιωνικό σε ένα σπουδαίο διπλό... πλέι-οφ (79-68).

Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν το σημείο αναφοράς για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, ενώ μεγάλες βοήθειες έδωσε και ο εξαιρετικός Στιβ Μπαρτ Τζ. (20 πόντοι, 4 ασίστ). Αντίθετα, ο Ήφαιστος στηρίχθηκε αποκλειστικά στον Σον Έβανς (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και στον Μάριο Λιτλ (15 πόντοι), αλλά δεν είχε... αποτέλεσμα, αφού έπεσε στο 5-4. Στο ίδιο ρεκόρ πλέον και ο Ιωνικός.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ήφαιστο να δυσκολεύεται πάντως επιθετικά και τον Ιωνικό να δείχνει ελαφρώς καλύτερο πρόσωπο, κάτι που αποτυπώθηκε στο +4 (16-12) του 10ου λεπτού.

Η ομάδα της Νίκαιας επέβαλλε τον ρυθμό της στη συνέχεια και κυριάρχησε με οδηγό τον Μαυροκεφαλίδη. Ο ηγέτης των φιλοξενούμενων μέτρησε 16 πόντους μέχρι το 20' και ο Ιωνικός πήγε στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (40-28).

Ο Ήφαιστος έδειξε παλμό στη τρίτη περίοδο και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, με τον Μολντοβεάνου να μειώνει στους 4 (47-51, 28'). Κάπου εκεί πήρε... μπρος ο Μπαρτ, που σημείωσε οκτώ πόντους σε δύο λεπτά για να δώσει ξανά ισχυρό προβάδισμα στον Ιωνικό (51-62).

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση να παρατήσουν το ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου έτρεξαν επιμέρους 9-3, το οποίο τους έφερε στο -5 (60-65, 35'). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για το Ήφαιστο, που μειώσε στον πόντο (65-66), γεγονός που μετέτραψαν σε... θρίλερ τα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Ιωνικός ανέβασε «στροφές» στην άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, μαζί με ένα τεράστιο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη, έφεραν ξανά προβάδισμα 10 πόντων (67-77) και τελικά μία μεγάλη νίκη (79-68)..

Δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79

Πηγή: sdna.gr