Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέο "πάρτι" Σφαιρόπουλου - Η Μακάμπι... ισοπέδωσε τη Μπάγερν!
| 2019-12-05 22:58:00

Νέο "πάρτι" Σφαιρόπουλου - Η Μακάμπι... ισοπέδωσε τη Μπάγερν!

"Πεταέι" η ομάδα του Ισραήλ, νίκησε 77-55.

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλος είχε... απαντήσεις για 40' και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-4, παραμένοντας στα υψηλά πατώματα της κατάταξης. Πάντως, τη χαρά της νίκης επισκιάζει σ' ένα βαθμό η ανησυχία για την κατάσταση των Τζον ΝτιΜπαρτολομέο και Νέιτ Ουόλτερς που τραυματίστηκαν στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, ενώ ο Οθέλο Χάντερ μέτρησε 15 με 4 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Γιοβέλ Ζούσμαν με 13 πόντους και 8 ριμπαόυντ, στους 2π. έμεινε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Για την Μπάγερν, που υποχώρησε στο 4-8, οι Λούτσιτς και Κόπονεν έβαλαν από 10 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην Μακάμπι, που αρχικά είχε σημείο αναφοράς τον Ταρίκ Μπλακ (9π.) για το 22-18 του πρώτου δεκαλέπτου και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχε «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +15 (41-26).

Ο Ουίλμπεκιν ανέβασε κι άλλο την απόσταση, αλλά με το σκορ στο 53-31, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0-16 για το 53-47 ως το φινάλε της τρίτης περιόδου κρατώντας τους Ισραηλινούς χωρίς πόντο για πάνω από πέντε λεπτά. Ο Χάντερ ανέλαβε δράση κι έδωσε... ανάσα, ώστε τελικά η ομάδα του Σφαιρόπουλου να φτάσει άνετα στην επικράτηση με 77-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr