Facebook Pixel Sportdog.gr | Ακόμα μια νίκη δια χειρός Σλούκα για τη Φενέρ - Λύγισε δύσκολα την Άλμπα στην παράταση.
| 2019-12-06 23:24:00

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Έλληνα γκαρντ.

Έδειξε τάσεις αυτοκτονίας, αλλά τελικά η Φενέρμπαχτσε, που ακόμα προβληματίζει με την απόδοσή της, κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας στην παράταση με 107-102.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Κώστας Σλούκας που είχε σε 41 λεπτά συμμετοχής 23 πόντους (13/13 βολές) και 10 ασίστ, εκτοξεύοντας το ranking του στο 39! Ντε Κολό με 18 πόντους, Μαχμούτογλου με 17, Λοβέρν με 15 και Ντέρικ Γουίλιαμς με 14 ακολούθησαν σε απόδοση τον Έλληνα γκαρντ, ενώ Γκιεντράιτις με 19 και Σίκμα με 18 ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Ρενέσες.

Η Φενέρ στην πρώτη περίοδο άρχιζε να χτίζει μια διαφορά, αλλά η Άλμπα επέστρεψε στη δεύτερη περίοδο και μάλιστα έκλεισε το ημίχρονο στη μικρότερη δυνατή διαφορά στο 41-40.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά που έφτασε μέχρι τους οχτώ πόντους (44-52), ωστόσο η Φενέρ ανέβασε ρυθμούς και γύρισε στην πρωτοπορία του σκορ, πριν ολοκληρωθεί η περίοδος, κλείνοντας στο 65-62.

Παρ’ όλα αυτά, η Άλμπα όχι μόνο δεν παράτησε το ματς, αλλά ξαναπήρε το προβάδισμα με 75-71 στα μέσα της τέταρτης περιόδου και 77-73 και μάλιστα στο 1’48’’ πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας ήταν μπροστά με τρεις (80-83).

Με τέσσερις πόντους του Σλούκα και ένα κάρφωμα του Ντέρικ Γουίλιαμς η Φενέρ πέρασε μπροστά με 86-83 και έδειχνε ότι θα πάρει τη νίκη, ωστόσο η Άλμπα με 1/2 του Γκιφάι και καλάθι του Σίκμα από επιθετικό ριμπάουντ, το ματς πήγε στην παράταση με 88-88.

Στην παράταση η Φενέρ ήταν πολύ καλύτερη συγκριτικά με την κανονική διάρκεια και με κρίσιμα καλάθια του Μαχμούτογλου έφτασε στη νίκη με 107-102, ενώ περιόρισε και τους Γερμανούς με εκπληκτική άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88 (κ.α.), 107-102

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Μαχμούτογλου 17 (5/9 τρίποντα), Κάλινιτς, Σλούκας 23 (5/6 δίποντα, 13/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντε Κολό 18 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Γουίλιαμς 14 (2), Ντίξον, Ντουβερίογλου 9, Ντατόμε 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λοβέρν 15 (6/9 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Στίματς 3

Αλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 4, Σίβα 10 (2/4 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιφάι 12 (3), Ερικσον 10 (2), Μάτισεκ 8 (2), Χέρμανσον 12 (1), Νίκιτς 2, Όγκμπε, Γκεντράιτις 19 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νόκο 7 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 18 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ)