Facebook Pixel Νίκησε την Μπασκόνια με "100άρα" η Εφές
| 2019-12-07 00:01:00

Ασύλληπτη Εφές, διέλυσε με "100άρα" την Μπασκόνια!

Πανεύκολη νίκη για τους Τούρκους.

Η Εφές διέσυρε μέσα στην Ισπανία την Μπασκόνια με 102-77 και παρέμεινε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας με 10-2 και πηγαίνει με... σούπερ ψυχολογία στο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε.

Η Μπασκόνια από την αρχή βρέθηκε να... κυνηγάει στο σκορ, μιας και η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 16-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όλα τελείωσαν λίγα λεπτά αργότερα, η Εφές ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 11-2 και έστειλε την διαφορά τους 19 πόντους (18-37) από τους οποίους οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ. Το μοναδικό ενδιαφέρον παρέμενε η διαφορά της ήττας, που έφτασε στους 25 πόντους με το τελικό 77-102.

Κορυφαίοι για την Εφές οι Λάρκιν με 24 πόντους και 8 ασίστ, Σανλί με 18 πόντους και 9/9 δίποντα, Μίτσιτς με 13 πόντους και 9 ασίστ, Σίνγκλετον με 13 πόντους. Από την Μπασκόνια ο Σενγκέλια είχε 20 πόντους, Στάουσκας και Σιλντς από 16 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-55, 53-76, 77-102.

Πηγή: sdna.gr