| 2019-12-07 18:08:00

Απίθανη ματσάρα στο Φάληρο! "Πήρε" το Περιστέρι στη δεύτερη παράταση ο Ιωνικός!

Μεγάλο διπλό για Ηρακλή στη Ρόδο, νίκη για τη Λάρισα.

Κολοσσός Ρόδου – Ηρακλής 86-88

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ηρακλής στην Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με σκορ 88-86, για την 10η αγωνιστική της basket league. Με αυτή την νίκη ο γηραιός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-5, αφήνοντας πίσω του την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να που υποχώρησε στο 4-6.

Αρκετά επιθετικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ εύστοχοι στο μακρινό σουτ και να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων (7-11) στο 5′ με τρίποντο του Μανωλόπουλου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Τουντζιαράκη (13-11) με τον Σούλερ να απαντά ισοφαρίζοντας. Ο Κολοσσός πήρε προβάδισμα 6 πόντων (21-15) με το πρώτο καλάθι του Γκρίφιν στο δεύτερο ντεμπούτο του στους Ροδίτες, ενώ το δεκάλεπτο έληξε στον πόντο με καλάθι του Οκερέαφορ (21-20).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής ήταν πολύ πιο εύστοχος κυρίως με τους Ζάρα και Σούλερ και πέρασε μπροστά με 4 στο 13′ (25-29), με το προβάδισμα να μένει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 15′ (31-34). Στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου οι Ζάρας και Σούλερ το πήραν πάνω τους και με 17 δικούς τους πόντους έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα 12 πόντων στην ανάπαυλα (41-53).

Στην επανάληψη ο γηραιός διεύρυνε αρχικά το προβάδισμα του στους 14 πόντους με βολές του Καββαδά (41-55) αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά φτάνοντας μέχρι το -6 με καλάθι του Κρόμα (49-55). Ο Τουντζιαράκης με βολές έφερε την διαφορά σε απόσταση δύο επιθέσεων (60-64) για να έρθει η αντίδραση των παικτών του Καστρίτη και το 62-70 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα και πάλι στους 4 με καλάθια των Γκρίφιν και Τζάκσον, για να μειώσει στο καλάθι με κάρφωμα του Αγκμπελέσε (68-70). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν την διαφορά στους 6 (76-82) με παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ του Καββαδά 2’34” πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη με το τελικό 86-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

Λάρισα – Ρέθυμνο 82-65

Επιστροφή στις νίκες για την Λάρισα που μετά την βαριά ήττα από το Περιστέρι, κέρδισαν εύκολα το Ρέθυμνο στην Θεσσαλία με 82-65 σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-7 φτάνοντας τους Κρητικούς στην βαθμολογία.

Μαζί πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το σκορ να είναι ισόπαλο 9-9 μετά από 5 λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν προβάδισμα 7 πόντων με τρίποντο του Χίκι (16-9), ενώ το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 14 με τον Μπράντον Ρας να ευστοχεί στο 2ο του τρίποντο (27-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τους γηπεδούχους να διευρύνουν το προβάδισμα τους στους 18 πόντους (41-23) με τρίποντο του Τσιλούλη στο 15′. Στην συνέχεια οι Θεσσαλοί αύξησαν και άλλο την διαφορά με τον Ρας να κάνει το +23 (52-29) φτάνοντας στους 13 πόντους 40” πριν το ημίχρονο για να μειώσει ο Καμπερίδης στο 52-31 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με όπλο την άμυνα τους και με ένα επιμέρους 13-20 κατάφεραν να μειώσουν στους 14 με τον Φράνκαμπ να διαμορφώνει το 65-51 της τρίτης περιόδου με εύστοχο τρίποντο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην επίθεση για να φτάσουν τελικά στην νίκη με το 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65

Ιωνικός – Περιστέρι 100-95

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ιωνικός επικρατώντας με σκορ 100-95 επί του Περιστερίου, σε ένα φοβερό παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, με τον Στιβ Μπαρτ να είναι εκπληκτικός σταματώντας στους 35 πόντους. Αυτή ήταν η έκτη νίκη για την ομάδα του Νίκου Βετούλα που πλέον έχει ρεκόρ 6-4 με το Περιστέρι να γνωρίζει την τρίτη του ήττα υποχωρώντας στο 7-3.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 3-3 στο 4′. Στην συνέχεια ο ρυθμός άνοιξε και αμφότερες οι δύο ομάδες βρήκαν το χέρι τους με τους γηπεδούχους να παίρνουν μπροστά με 3 με βολές του Τζόουνς και τον Σμιθ να ισοφαρίζει με εύστοχο τρίποντο (11-11). Το ίδιο σκηνικό και στην συνέχεια με τον Ιωνικό να προσπαθεί να χτίσει διαφορές και το Περιστέρι να απαντά για νέα ισοπαλία 20-20 με τρίποντο του Κίνγκσλεϊ, ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο 25-22.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τον Χάτσερ να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 27-27 στο 14′. Οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα, και οι δύο ομάδες σκόραραν δύσκολα, με τον Χαραλαμπόπουλο να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του με λέι απ στο φινάλε του ημιχρόνου (37-33).

Στην επανάληψη το Περιστέρι βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε μπροστά μετά από πολύ ώρα με τον Μορέιρα στο 24′ (42-43), ενώ πήρε προβάδισμα 6 πόντων με τον Βασιλόπουλο να κάνει το 44-50 με 4 λεπτά για το φινάλε της περιόδου. Ο Ιωνικός αντέδρασε για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να περάσει μπροστά με τρίποντο του Μπαρτ (53-52), με την περίοδο να λήγει στο 58-55 με βολές του Μαυροκεφαλίδη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν μεγάλο πάθος για την νίκη με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων  (67-62) με 5’49” για το φινάλε, αναγκάζοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της δυτική αττικής αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 69-69, και παίρνοντας προβάδισμα με τον Μορέιρα (72-73) με 2’30” για το τέλος. Ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με 77-75 με 33” για το φινάλε με τον Μορέιρα να ισοφαρίζει με βολές (77-77) στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν αποθέματα ενέργειας και έδειξαν περίσσιο πάθος για την νίκη με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Μορέιρα να ευστοχεί σε μια στις δύο βολές για το 85-85 στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με τον Μορέιρα να φτάνει τους 30 πόντους με δυναμικό κάρφωμα (91-92) και τον Μπατή να αστοχεί σε βολές στην συνέχεια, αλλά και τον Σμιθ να αστοχεί σε τρίποντο. Ο Μπαρτ με δικές του βολές έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό (93-92), με τον Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο δίνοντας αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (96-92) για το τελικό 100-95.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 κ.α., 85-85 παρ1., 100-95 παρ2.

Πηγή: ebasket.gr