Facebook Pixel Sportdog.gr | Επιστροφή στις νίκες για Μπασκόνια - Επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία!
| 2019-12-12 22:27:00

Επιστροφή στις νίκες για Μπασκόνια - Επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία!

Ήττα για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα με 64-72.

Η Μπασκόνια... φρέναρε τον Ερυθρό Αστέρα του Ντράγκαν Σάκοτα και πέτυχε νίκη αντίδρασης (72-64) με πρωταγωνιστές τους Νικ Στάουκας (22 πόντοι, 4/5 τρίποντα) και Τόκο Σενγκέλια (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Σπουδαίο διπλό για την Μπασκόνια, η οποία άφησε πίσω της το κακό διάστημα των τελευταίων εβδομάδων και κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία (72-64). Παράλληλα, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, που ανέβηκε στο 6-7, έβαλε... στοπ στο σερί των τριών νικών για τους Σέρβους, οι οποίοι έπεσαν στο 5-8. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Νικ Στάουσκας (22 πόντοι), μεγάλη εμφάνιση και από τον Τόκο Σενγκέλια (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι Σενγκέλια και Βιλντόσα μπήκαν δυνατά στο παρκέ και έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στην Μπασκόνια (14-20). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφεραν το ματς στα μέτρα τους για το 31-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι πήραν... φωτιά με πρωταγωνιστή τον Νικ Στάουσκας και το επιμέρους 24-12 έφερε την ομάδα του Περάσοβιτς στο +13 (43-56).

Η διαφορά ανέβηκε στους 18 στο 33' (49-67) και κάπου εκεί η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στην αναμέτρηση και να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το τελικό 72-64.

Δεκάλεπτα: 14-20, 31-32, 43-56, 64-72