Facebook Pixel Basket League: Σε σοβαρούς μπελάδες ο ΠΑΟΚ - Το Λαύριο τον... βύθισε ακόμα περισσότερο!
| 2019-12-14 19:59:00

Σε σοβαρούς μπελάδες ο ΠΑΟΚ - Το Λαύριο τον... βύθισε ακόμα περισσότερο!

Ηττήθηκε με 92-88 και παραμένει στην... ουρά.

Basket League: Επιστροφή στις νίκες για το Λαύριο που επικράτησε επί του πολύ άστοχου ΠΑΟΚ με σκορ 92-88, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 3 συνεχόμενων ηττών. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε τις 6 βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 6-5 με τον ΠΑΟΚ να υποχωρεί στο 3-8 μένοντας στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αρκετά ορεξάτοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Μπεστ σε συνεχόμενα τρίποντα πήραν γρήγορα προβάδισμα 7 πόντων στο 4’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 11-8 με καλάθι του Σμιθ, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν εκ νέου την διαφορά στους 8 με σερί 5-0 με τρίποντο του Άλμαν (16-8). Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν να είναι καλύτεροι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, στο οποίο είχαν προβάδισμα 9 πόντων (22-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους 6 με καλάθι του Τσόχλα (26-20), με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί 6-0 που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Γερομιχαλού για το 32-20, με τον Χαραλαμπίδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με δύο γρήγορα καλάθια από Νόουλς και Γουίγκινς (32-24) με το Λαύριο να απαντά με τρίποντο του Άλμαν κάνοντας το 35-24 στα μισά της περιόδου. Ο δικέφαλος του βορρά βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και μείωσε στους 3 πόντους με τον Ουίγκινς (37-34) με το ημίχρονο να λήγει στο 43-37 με τρίποντο του Λεγκίκα.

Πολύ καλά ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά στο καλάθι με κάρφωμα του Σαρικόπουλου (48-46) στο 23’, ωστόσο η αστοχία τους στο μακρινό σουτ έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να μεγαλώσουν και πάλι την διαφορά που έφτασε στους 10 με καλάθι του Γουάτσον με 3’24’’ για το τέλος της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι στο φινάλε του δεκαλέπτου το οποίο βρήκε το Λαύριο να προηγείται με 10 (65-55).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο και μετά από δύο ακόμα εύστοχα τρίποντα από Τσόχλα και Σμιθ μείωσε στους 4 (71-67) με 5 λεπτά για το φινάλε. Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 7-0 πήρε και πάλι διψήφια διαφορά (78-67) με τον Χαραλαμπίδη να καλεί τάιμ άουτ.

O ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του στο φινάλε μειώνοντας στους 3 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Σμιθ με τρίποντο να μειώνει στους 2 με 34” στο χρονόμετρο. Το παιχνίδι στην συνέχεια μπήκε στην διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας με τους γηπεδούχους να είναι αλάνθαστοι για φτάσουν στην νίκη με το 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-37, 65-55, 92-88

ΠΗΓΗ: ebasket.gr