Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρομερή Βιλερμπάν, "ξέρανε" και τη Χίμκι!
| 2019-12-26 23:56:00

Τρομερή Βιλερμπάν, "ξέρανε" και τη Χίμκι!

Τεράστια νίκη με 92-88.

H έδρα της, είναι η δύναμη της και το απέδειξε για ακόμα μία φορά, απόψε η Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο υψηλού τέμπο, πήγαν να «καθαρίσουν» τη νίκη στην τρίτη περίοδο, αλλά στην τέταρτη, η Χίμκι πήγε για την ανατροπή, χωρίς όμως, να καταφέρει να την ολοκληρώσει.

Ο Λάιτι ήταν πρώτος σκόρερ για τη Βιλερμπάν με 20 πόντους, ενώ ο Τέιλορ έκανε πολύ «γεμάτο» παιχνίδι με 17 πόντους και 8 ασίστ. Για τη Χίμκι, ο Τίμα είχε 20 πόντους με 6/11 τρίποντα, ενώ Σβεντ και Έβανς είχαν από 15.

Οι Γάλλοι πήραν την έβδομη νίκη τους σε εννιά εντός έδρας παιχνίδια στη Euroleague, πήγε στο 8-8, ανεβαίνοντας στην ένατη θέση, ενώ ίδιο ρεκόρ έχει και η Χίμκι, που είναι στην έβδομη θέση...

Ο αγώνας:

Η πρώτη περίοδος είχε εξαιρετικό ρυθμό και... ανύπαρκτες άμυνες, αλλά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν. Η Χίμκι με Σβεντ-Τίμα και τρίποντο, η Βιλερμπάν με Τέιλορ-Γεκίρι, για το 24-24 της πρώτης περιόδου.

Παρότι, ο συγκεκριμένος ρυθμός, θεωρητικά βόλευε την ομάδα του Κουρτινάιτις, για ακόμα μία φορά στο «Astroballe», η Βιλερμπάν, έδειξε σπουδαία επίπεδα προσαρμογής. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (39-37), 3.30 λεπτά πριν την ανάπαυλα και κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι, άρχισαν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό, για το 50-45 του ημιχρόνου.

Η Χίμκι, δυσκολευόταν πλέον να βρει διαδρόμους και έμεινε κοντά, μέχρι το 56-51. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Βιλερμπάν, με «οδηγό» την άμυνα της και με την ίδια συνέπεια στην επίθεση, «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ  18-6, με Λάιτι, Τέιλορ, Πέιν και Λόμαζ, για το 74-57, που της έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας.

Ο Τίμα που ήταν σε μεγάλη μέρα έξω από τα 6,75 με τρία τρίποντα, κρατούσε τη Χίμκι στη διεκδίκηση της νίκης, με τη Βιλερμπάν να «ζορίζεται» μεν, να κρατάει δε (86-79). Με Γκιλ και Κρέιμερ, οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν στο 86-84. Ο Γεκίρι έβαλε 1/2 βολές, ο Έβανς έκανε το 87-86 και ο Τέιλορ, έδωσε σημαντική λύση για τη Βιλερμπάν, για το 89-86. Ο Κρέιμερ μείωσε σε 89-88, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Τέιλορ, έβαλε 1/2  βολές για το 90-88. Στα 9 δευτερόλεπτα, ο Κρέιμερ πήγε στις βολές κι έμεινε μοιραίος, αφού τις έχασε και τις δύο... Ο Λάιτι, δεν τον μιμήθηκε και με 2/2, έκανε το 92-88, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 24-24, 50-45, 74-57, 92-88

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr