Facebook Pixel ΑΕΚ - Ιωνικός: "Πάρτι" της Ένωσης με 103-70
| 2019-12-28 18:46:00

Έστησε χριστουγεννιάτικο "πάρτι" στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ - Έτρεχε με... 103 και ισοπέδωσε τον Ιωνικό

Άνετη νίκη της Ένωσης με 103-70.

Με κατοστάρα έκλεισε το 2019 η ΑΕΚ επικρατώντας με σκορ 103-70 επί του Ιωνικού στο κλειστό «Νίκος Γκάλης». Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους κιτρινόμαυρους που πέτυχαν 54 πόντους μέχρι την ανάπαυλα (54-35), μετατρέποντας σε εύκολη υπόθεση την κατάκτηση της 9ης τους νίκης στην basket league.

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με τρίποντο του Δημάκου στο 4’ (13-14). Η ένωση δυνάμωσε αμυντικά και πάτησε το γκάζι επιθετικά  στο δεύτερο μισό του πρώτο δεκαλέπτου παίρνοντας διψήφια διαφορά στο φινάλε του με βολές του Σαντ Ρος για το 26-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 15 με λέι απ του Γκίκα (33-18), με τους Μπατή και Κώττα να μειώνουν εκ νέου στους 10 (35-25). Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν και την διαφορά στους 16 με συνεχόμενα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου (49-33), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 19 (54-35).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην επανάληψη αλλά δεν κατάφεραν να εμποδίσουν την ΑΕΚ στο σκοράρισμα με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα. Ο Ιωνικός μείωσε με τρίποντο του Σάφτεναρ στους 16 (61-45), με τον Λάνγκφορντ να κάνει το +21 για την ένωση με δικό του τρίποντο (68-47). Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά 19 πόντων του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 78-59.

Οι φιλοξενούμενοι παράτησαν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ να μην χαλαρώνει σε κανένα σημείο για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 33 πόντους για το τελικό 103-70.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 54-35, 78-59, 103-70

ΠΗΓΗ: ebasket.gr