Facebook Pixel Sportdog.gr | Διέλυσε τη Μπάγερν με 30άρα ο Ερυθρός Αστέρας - Μεγάλη εμφάνιση του Πάντερ
| 2020-01-02 22:10:00

Διέλυσε τη Μπάγερν με 30άρα ο Ερυθρός Αστέρας - Μεγάλη εμφάνιση του Πάντερ

Έβαλε 15 πόντους στο επιβλητικό 93-63 των Σέρβων.

Με νίκη ξεκίνησε το 2020 ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας με σκορ 93-63 επί της Μπάγερν Μονάχου στο Βελιγράδι σε ένα παιχνίδι που είχε κριθεί από το πρώτο μέρος. Πλέον η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-9, με τους Γερμανούς να υποχωρούν στο 6-11.

Με 6 συνεχόμενους πόντους του Γκρεγκ Μονρό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Βελιγράδι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα μετά από 4 λεπτά με καλάθι του Λάζιτς για το 10-9. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στην συνέχεια και έφτασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με βολές του Λορέντζο Μπράουν (25-13).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στην δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο νταμπλ σκορ στο 13’ με καλάθι του Στίματς (34-17), για να απαντήσει με τρίποντο ο Κόπονεν μειώνοντας στους 14. Η ομάδα του Βελιγραδίου ήταν πολύ καλύτερη και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 22 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου (53-31).

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και απαράλλαχτο και στην επανάληψη με την γερμανική ομάδα να μην μπορεί να ακολουθήσει τους γηπεδούχους οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με την μεγαλύτερη τους διαφορά χάρη σε τρίποντο του Τζένκινς για το 71-46. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Σέρβους να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με το τελικό 93-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 53-31, 71-46, 93-63

ΠΗΓΗ: ebasket.gr