Facebook Pixel "Σάρας" και Λεκαβίτσιους νίκησαν τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου!
| 2020-01-02 22:25:00

"Σάρας" και Λεκαβίτσιους "υπέταξαν" τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου!

Δεύτερη σερί νίκη για τη Ζαλγκίρις με 73-68.

Με νίκη ξεκίνησε την χρονιά η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε με επί της λαβωμένης από τους τραυματισμούς Μακάμπι στο Κάουνας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λιθουανούς ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος είχε 23 πόντους με 4/6 τρίποντα. Αυτή ήταν η 6η ήττα για τους Ισραηλινούς στην διοργάνωση, με το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 11-6, ενώ η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της (5-12).

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα ξεκίνησε την αναμέτρηση στο Κάουνας η Μακάμπι, με τον Γκέμπεν να κρατά κοντά στο σκορ τους Λιθουανούς με 6 πόντους και τον  Ζούσμαν με εύστοχο δίποντο να διαμορφώνει το 8-13 στο 5’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και άλλο το προβάδισμα τους στους 8 πόντους μετά από καλάθι του Αντβίγια (13-21), με τον Λεντέι να μειώνει με συνεχόμενες βολές στο 17-21 του δεκαλέπτου.

Οι Λιθουανοί μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στην δεύτερη περίοδο και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Λεκαβίτσιους στο 13’ (25-23), με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να απαντά με ένα σερί 8-0 για να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (25-31). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και άλλο την διαφορά με το τρίτο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ (25-34) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο φινάλε του ημιχρόνου στους 5  (29-34).

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στην επανάληψη η Μακάμπι και με ένα σερί 8-0 ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με διαδοχικά τρίποντα από Ντόρσεϊ και Μπράιαντ (42-29). Η απάντηση της ομάδας του Γιασικεβίτσιους ήρθε στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου όταν με ένα σερί 11-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (53-53).

Το σερί των Λιθουανών συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, για να πάρουν τα ηνία του αγώνα με καλάθι του Ουλανόβας, και να δημιουργήσουν διαφορά 7 πόντων υπέρ τους με 5 συνεχόμενους πόντους του Λεκαβίτσιους (60-53). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με ένα μικρό σερί 6-0 σε 61-59 με συνεχόμενους πόντους του Κοέν, με τον Ρίβερς να απαντά με τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή για να έρθει το τελικό 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-34, 53-53, 73-68

Πηγή: ebasket.gr