Facebook Pixel "Διπλό" τριάδας για Περιστέρι - Άνετες νίκες για Λαύριο, Πανιώνιο και Ρέθυμνο
| 2020-01-04 18:07:00

"Διπλό" τριάδας για Περιστέρι - Άνετες νίκες για Λαύριο, Πανιώνιο και Ρέθυμνο

Όσα έγιναν στα μεσημεριανά παιχνίδια της Basket League.

Λαύριο – Ιωνικός Νικαίας 82-68

Εύκολο έργο είχε το Λαύριο στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό Νικαίας, καθώς επικράτησε με 82-68. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού από την πλευρά της ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Εκπληκτικός για τους γηπεδούχους ήταν ο ΝτεΚόζι, που τέλειωσε το ματς με 24 πόντους!

Αρκετά ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (7-7). Σ΄εκείνο το σημείο το Λαύριο έτρεξε ένα μικρό σερί 7-0 και κατάφερε να προηγηθεί με double score (14-7). O Iωνικός Νικαίας προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλή σε άμυνα και επίθεση και κράτησαν σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (21-13).

Ο Άουτλο με τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε το 24-13 και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά. Το Λαύριο έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και έκανε σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενουμένων. Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε και τους 20 πόντους (39-19), ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη διαφορά να είναι στους 24 πόντους (49-25).

Ο Ιωνικός Νικαίας δεν έδειχνε ικανός να φανεί ανταγωνιστικός στο ματς και η διαφορά έμενε σταθερά σε υψηλά επίπεδα (60-34). Στα τελευταία πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής. Με επί μέρους σκορ 17-6 κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51).

Όπως ήταν φυσικό δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο και το Λαύριο πήρε τη νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68

Ρέθυμνο – Ήφαιστος Λήμνου 75-59

Το Ρέθυμνο συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, καθώς πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στην Κρήτη. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας πολλή καλή εμφάνιση νίκησαν σχετικά εύκολα τον Ήφαιστο Λήμνου με 75-59. Η κρητική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Ο Ήφαιστος Λήμνου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (3-9). Το Ρέθυμνο αντέδρασε άμυνα και με καλάθι του Φράνκαμπ έφερε το ματς στα ίσια (11-11). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την κρητική ομάδα να καταφέρνει να κρατήσει τα ηνία του σκορ (21-19).

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με σερί 8-0 έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο ματς (29-19). Ο Ήφαιστος Λήμνου απάντησε με δικό του σερί 6-0, αλλά ο Καμπερίδης με μεγάλο τρίποντο έδωσε ανάσα στο Ρέθυμνο (32-25). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 36-30 υπέρ της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Το Ρέθυμνο ήταν κυρίαρχο στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Φράνκαμπ κατάφερε να προηγηθεί με διψήφιο προβάδισμα (46-36). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ήφαιστος ήταν φανερό ότι δεν ήταν σε καλή μέρα και η διαφορά ανέβηκε και στους 16 πόντους (60-44).

H κρητική ομάδα συνέχισε και στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει πάρτι. Ο Ήφαιστος Λήμνου δεν μπόρεσε να κάνει κάτι κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 75-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-30, 60-44, 75-59

Ηρακλής – Περιστέρι 69-76

Μεγάλο παιχνίδι έγινε μεταξύ του Ηρακλή και του Περιστερίου στη Θεσσαλονίκη. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τη νίκη με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν τη νίκη με 76-69. Καθοριστικός για τους νικητές ήταν ο Χάτσερ, ο οποίος αν και είχε 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο έκανε ότι ήθελε πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πρωταγωνιστές στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς σημειώθηκαν μόλις 10 πόντοι (6-4). Ο Ηρακλής στη συνέχεια κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (12-7), αλλά το Περιστέρι απάντησε άμεσα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (12-12). Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και το σκορ παρέμεινε ισόπαλο (18-18).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και στις δύο ομάδες. Ο Ηρακλής προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφηναν να ξεφύγουν (25-23). Ο Γηραιός, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε σερί 6-0 και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 πόντους (31-23). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-32 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το Περιστέρι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της περιόδου έφερε τούμπα το παιχνίδι (38-39). Η εκπληκτική άμυνα των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και περιόρισε τον Ηρακλή στους 9 πόντους. Αντίθετα, αυτοί σημείωσαν 17 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 4 πόντους (47-51).

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Ηρακλής δεν τα παράτησε. Ο Γηραιός έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και 1,38′ πριν το τέλος μείωσε σε 66-62. Ο Χάτσερ, όμως, είχε την απάντηση και με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (62-69). Ο Γηραιός δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο τέλος κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76

Πανιώνιος – Κολοσσός Ρόδου 76-67

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε στο “Σοφία Μπεφόν” του Κολοσσού Ρόδου με 76-67. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τους Νεοσμυρνιώτες να καταφέρνουν να πάρουν τη μεγάλη νίκη. Καθοριστική παρουσία είχε ο νεαρός Νίκος Καμαριανός, ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια στην τελευταία περίοδο.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν άφηνε τον Κολοσσό να πλησιάσει στο σκορ (13-5). Οι Νησιώτες είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση τους, καθώς δυσκολευόντουσαν αρκετά να σκοράρουν και σημείωσαν μόλις 11 πόντους (17-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε και με ένα γρήγορο 7-2 η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πλησίασε στον έναν πόντο (19-18). Ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα και απάντησε με ένα εκπληκτικό σερί 15-0 και ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (34-18). Ο Κολοσσός Ρόδου το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 12 πόντους με καλάθι του Γκρίφιν (38-26).

Ο Κολοσσός Ρόδου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φανερά καλύτερος σε σχέση με το πρώτο. Οι Νησιώτες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να μειώσει το ματς στους 4 πόντους (50-46) και κατάφερε στην τελευταία περίοδο να περάσει και μπροστά στο σκορ (57-58). Ο Πανιώνιος, όμως, δεν τα παράτησε και με επί μέρους σκορ 10-2 κατάφερε να πάρει αέρα 7 πόντων (67-60) 2′ πριν το τέλος του ματς.

Ο Μπρέιζελτον πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και μείωσε σε 67-63, αλλά ο Σάμιουελς με 2 βολές απάντησε άμεσα (69-63). Ο Μπρέιζελτον το είχε πάρει προσωπικά και με ακόμη ένα καλάθι μείωσε ξανά στους 4 (69-65). Ο Νίκος Καμαριανός ήταν φανταστικός στο ματς και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους (71-65). Ο Πανιώνιος τελικά άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-26, 50-46, 76-67

Πηγή: ebasket.gr