Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε... σεφτέ στο 2020 η Μακάμπι και "φουλάρει" για την τετράδα της Euroleague
| 2020-01-09 23:25:00

Έκανε... σεφτέ στο 2020 η Μακάμπι και "φουλάρει" για την τετράδα της Euroleague

Οι Ισραηλινοί πέρασαν άνετα με 95-89 από την Άλμπα.

Την πρώτη νίκη της για το 2020, στην Euroleague, πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κυρίαρχος και έχοντας λύσεις στην επίθεση έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, ανεβαίνοντας στο 12-6 με το πέρας 18 αγωνιστικών. Κι όλα αυτά με τον Ελάιζα Μπράιαντ να μετράει 19 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Η Άλμπα μπήκε δυνατά στο παρκέ και χάρη σε Χέρμασον και Σίκμα μπήκε σε θέση οδηγού (12-9, 4'). Η Μακάμπι είχε υπομονή και με τους Ουίλμπεκιν-Μπράιαντ να δίνουν λύσεις το προβάδισμα άλλαξε χέρια (16-17, 5'). Ο Μάρκους Έρικσον ήταν ορεξάτος και η Άλμπα προσπέρασε εκ νέου (26-23, 8'). Η παρουσία του Ρέινολντς έδωσε λύσεις στην Μακάμπι η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 3 πόντων (28-31).

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι, που με τον Ντόρσεϊ και τον Ρέινολντς η διαφορά έφτασε κοντά σε διψήφια επίπεδα (29-37, 12'). Ο Ντόρσεϊ ήταν ζεστός ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (31-43, 15'). Η απάντηηση της Άλμπα ήρθε μέσα από την άμυνα, αλλά και την παρουσία των Γκίφεϊ, Κάβανο (43-45, 18'). Η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμα, όμως χάρη στον Μπράιαντ για το 45-50 του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά Έισι και Ρέινολντς διατήρησαν την ομάδα τους σε θέση ισχύος (50-59, 24'). Ο Τζέικ Κοέν μπήκε στην εξίσωση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα για την Μακάμπι (56-69, 28'). Γκιεντράιτις και Σίβα φώναξαν παρών για την ομάδα τους και η Άλμπα μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 64-72.

Η Μακάμπι διατήρησε τα ηνία, με τον Καλοϊάρο να φωνάζει παρών για την ομάδα του (64-76, 32'). Ο Ουίλμπεκιν ήταν ορεξάτος και με τη βοήθεια του Κοέν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (72-82, 36'). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και χωρίς να κινδυνεύσουν έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 46-50, 64-72, 89-95.