Facebook Pixel Sportdog.gr | Η Λάρισα... βύθισε τον ΠΑΟΚ!
| 2020-01-11 17:35:00

Η Λάρισα... βύθισε τον ΠΑΟΚ!

Μεγάλη νίκη με 95-85 και στον... πάτο ο Δικέφαλος.

Το τρία στα τρία στην basket league έκανε η Λάρισα, επικρατώντας με σκορ 95-85 επί του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλοί με αυτή την νίκη έφτασαν τις 6 στο πρωτάθλημα βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 6-9, με τον δικέφαλο του βορρά να υποχωρεί στο 4-11.

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, οι οποίοι με τρίποντο του Γκάρετ πήραν προβάδισμα 6 πόντων (10-4) 6’11’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Αμερικανός με συμπαραστάτη τον Χίκι ήταν οι ηγέτες των Θεσσαλών οι οποίοι προηγήθηκαν με 10 στο φινάλε του δεκαλέπτου (25-15).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά ανεπιτυχώς στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 39-27 στο 15. Οι Σόρτερ και Μπεστ ανέλαβαν δράση στην συνέχεια πετυχαίνοντας 16 πόντους συνολικά με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 48-42.

Ο δικέφαλος του βορρά έκανε την αντεπίθεση του στην τρίτη περίοδο περνώντας μπροστά στο 24’ με βολές του Νόουλς (60-62), για να απαντήσει η Λάρισα με τον Παπαντωνίου να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Θεσσαλονικείς να έχουν βραχεία κεφαλή στο φινάλε της περιόδου (69-70).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κυριαρχία των γηπεδούχων και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν καθολική και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Χίκι και Γκάρετ, έφτασαν στην νίκη με το τελικό 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85

Πηγή: ebasket.gr