Facebook Pixel Sportdog.gr | Με "καυτό" Ντιλέινι "καθάρισε" τη Φενέρ η Μπαρτσελόνα - Τεράστιο διπλό στην Τουρκία
| 2020-01-16 21:59:00

Σπουδαία επικράτηση με 80-74 για τους Καταλανούς.

Οι τρεις σερί ήττες, ήταν πολλές γι’ αυτήν τη Μπαρτσελόνα. Στην αποφασιστική τέταρτη περίοδο, ο Μάλκολμ Ντιλέινι πήρε την ομάδα του Πέσιτς στις πλάτες του και με οκτώ πόντους σε εκείνο το σημείο και με 14 συνολικά, ήταν ο παίκτης-κλειδί του αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε, έμεινε από δυνάμεις και επιλογές στο τέλος, παρά την πολύ μεγάλη ένταση που έβγαλε στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, με τον Σλούκα να πλησιάσει το triple double, έχοντας 14 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Το σερί των Τούρκων σταμάτησε στις τρεις νίκες κι έμειναν πίσω στη μάχη για την είσοδο τους στην οκτάδα (8-12), ενώ η «Μπάρτσα», ανέβηκε στο 14-6 και επέστρεψε σε τροχιά πρώτης τετράδας.

Ο αγώνας:

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε σχεδόν ιδανικά, αφού με «οδηγό» της την άμυνα, έκοψε τον ενθουσιασμό της Φενέρμπαχτσε και αφού έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (12-24), προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (12-27).

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς, έβγαλε μεγάλη ένταση στην άμυνα και στην επίθεση είχε τις δημιουργίες του Σλούκα. Μαζί με τον Ντε Κολό στην επίθεση, η διαφορά, έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (34-35), με τη Μπαρτσελόνα, να κρατάει το προβάδισμα στο ημίχρονο (39-42).

Με τον Κλαβέρ να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση, οι Καταλανοί πήγαν στο 48-57 και κράτησαν την απόσταση τους, ως το τέλος της τρίτης περιόδου (56-61).

Με Νάναλι, Ντε Κολό και Βέσελι, η Φενέρ πέρασε μπροστά με 64-63, αλλά σε εκείνο το σημείο, ο Ντιλέινι και ο Χίγκινς έβγαλαν προσωπικότητα με μεγάλα σουτ και η Μπαρτσελόνα, με ένα σερί 0-8, προηγήθηκε με 64-71 και με ένα ακόμα τρίποντο-«μαχαιριά» του Ντιλέινι, έκανε το 66-76. Η Φενέρ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 70-76, αλλά ο Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο, 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κάπου εκεί, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε, με το σκορ να φτάνει στο 74-80.

Δεκάλεπτα: 12-24, 39-42, 56-59, 74-80

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr