Facebook Pixel Νίκη... μισή πρόκριση για Περιστέρι επί της Μόρναρ!
| 2020-01-21 20:55:00

Νίκη... μισή πρόκριση για Περιστέρι!

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τη Μόρναρ με 72-67.

Νίκη μισή πρόκριση στην επόμενη φάση του basketball champions league πήρε το Περιστέρι επικρατώντας με 72-67 επί της Μόρναρ Μπαρ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Η ομάδα της δυτικής Αττικής αν και προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο κινδύνεψε να χάσει το παιχνίδι, όμως στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό ο Γιανίκ Μορέιρα δήλωσε παρών και με καλάθι και φάουλ έδωσε τον πρώτο λόγο για την νίκη στην ελληνική ομάδα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να έχουν δυσκολία στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήραν προβάδισμα 8 πόντων (14-6) στο 5’ με κάρφωμα του Μορέιρα. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την επίθεση των Μαυροβούνιων και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (21-9).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με του Περιστέρι να εκτοξεύει την διαφορά στους 17 πόντους με τρίποντο του Καράμπελα στο 13’ (29-12).Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν στους 12 (38-26) με τον Γκρέι να ευστοχεί σε τρίποντο 2 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου για το 41-26, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους στο +12 (41-29).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στην επανάληψη, βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους με ένα επιμέρους 2-11 (43-40), και πήραν το προβάδισμα λίγο αργότερα με τρίποντο του Σέχοβιτς (45-46). Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (56-48).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν εκ νέου στους 4 πόντους με λέι απ του Σέχοβιτς (61-57), με 7 λεπτά για το φινάλε του αγώνα. Οι Ιταλοί έφτασαν σε απόσταση βολής 4 λεπτά πριν το φινάλε (63-62), και πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα με έμμεσο τρίποντο του Σέχοβιτς (64-65), με τον Βασιλόπουλο να απαντά με το τρίτο του τρίποντο (67-65). Ο Σέχοβιτς ισοφάρισε με βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Μορέιρα με έμμεσο τρίποντο έδωσε προβάδισμα νίκης στο Περιστέρι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67

Πηγή: ebasket.gr