Facebook Pixel Ήττα στο αδιάφορο από την Σαραγόσα για ΠΑΟΚ
| 2020-01-29 22:06:00

Ήττα στο αδιάφορο από την Σαραγόσα για ΠΑΟΚ

Έχασε με 86-76.

Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο basketball champions league ο ΠΑΟΚ αφού έχασε από την Σαραγόσα με 86-76 στην Ισπανία, σε ένα αδιάφορο για τον δικέφαλο παιχνίδι αφού έχει ήδη αποκλειστεί από την διοργάνωση. Οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με αυτή την νίκη διατηρούνται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα 4 πόντων και τον Μπράουν να μειώνει σε 9-7 με 2/2 βολές. Οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ανέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους με τρίποντο του Μπαρέιρο στο 6’ (16-7), με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πάλι με σουτ του Μπαρέιρο από τα 6,75 με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα 5-0 σερί μειώνοντας στους 7 (19-12) με τρίποντο του Μπεστ. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα 10 πόντων με τον Σίλεϊ (22-12) με τον δικέφαλο του βορρά να μαζεύει την διαφορά στους 5 πόντους για το 23-18 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 5-0 σερί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 (28-18), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει εκ νέου με τους Σόρτερ και Σαρικόπουλο (28-24). Ο δικέφαλος βρήκε το χέρι του στο περιφερειακό σουτ και κατάφερε να περάσει μπροστά μετά από διαδοχικά τρίποντα των Μαργαρίτη, Μπράουν και Σμιθ (33-35). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με τους Ισπανούς να διατηρούν μικρό προβάδισμα (39-37), με τον Μπόμπι Μπράουν να ισοφαρίζει με βολές (39-39), με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (45-42).

O ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Τσόχλα (47-46) με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 9-0 στην συνέχεια ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 (56-46) με έμμεσο τρίποντο του Μπρουσίνο, στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Μπεστ έδωσε ανάσα στον δικέφαλο του βορρά με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο μειώνοντας στους 6 (56-49), ωστόσο οι Ισπανοί κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Μπόμπι Μπράουν να μειώνει στους 9 στην τελευταία επίθεση της περιόδου (68-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με την διαφορά να μένει στις παρυφές των δέκα πόντων με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο +16 μετά από τρίποντο του Μπαρέιρο (82-66) 4 λεπτά πριν το φινάλε. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε με τους Ισπανούς να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76

Σαραγόσα (Φίσακ): Μπρουσίνο 18 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Γκονζάλεθ, Χλίνασον 1, Κρεΐτσι 2, Σαν Μιγκέλ 4 (1/4 τρίποντα), Αλοθέν 8 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαρέιρο 11 (3), Μπένζινγκ 4 (1/6 τρίποντα), Ένις 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ράντοβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Σίλεϊ 17 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Βάσκεθ 4.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 9 (3/4 τρίποντα), Ρετ 2 (1/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (3/7 τρίποντα), Τσόχλας 5 (1), Γουίλιαμς 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 14 (3/10 σουτ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας, Καρράς 1, Μαργαρίτης 3 (1), Σαρικόπουλος 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Σόρτερ 9 (4/15 σουτ, 1/1 βολή).

Πηγή: ebasket.gr