Facebook Pixel Μεγάλη νίκη μέσα στη Μακάμπι για τη Ρεάλ
| 2020-01-30 23:25:00

"Βασίλισσα" στο Ισραήλ! Τεράστιο διπλό για τη Ρεάλ και πρώτη ήττα εντός για Μακάμπι!

Μεγάλη νίκη με 81-77 για τους Μαδριλένους.

Σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 81-77. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα και οι δύο διεκδικούσαν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και τελικά πήραν το μεγάλο διπλό.

Ο Σκότι Ουιλμπέκιν άρχισε να βομβαρδίζει από νωρίς το καλάθι της Ρεάλ (2/2 τρίποντα) και η Μακάμπι προηγήθηκε με 9-5. Η Ρεάλ Μαδρίτης ισορρόπησε γρήγορα την αναμέτρηση και έφερε στα ίσια το παιχνίδι (15-15). Η Βασίλισσα συνέχισε την αντεπίθεση της και πέρασε μπροστά με 21-17, ενώ ο Ρέινολντς πρόλαβε να μειώσει στους 2 πόντους λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν σταθερά τα ηνία του σκορ (31-28). H Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο σκορ, αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν την άφησε. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άντεξε στην πίεση της Βασίλισσας και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-36).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν φανταστική στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Βασίλισσα με εξαιρετική άμυνα κράτησε σε χαμηλά επίπεδα τους γηπεδούχους και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (44-54). Μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους (49-57). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η ισπανική ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ (58-65).

Η Μακάμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψε στο ματς με μικρό σερί η ομάδα του λαού κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 2 πόντους και επέστρεψε στο ματς ξανά (66-68). H Ρεάλ απάντησε με σερί 6-0 και κατάφερε να αποσπαστεί ξανά στο σκορ (67-74). Ο Ντόρσεϊ με μεγάλο τρίποντο 23” πριν το τέλος μείωσε σε 77-75. Οι παίκτες της Ρεάλ, όμως, ήταν ψύχραιμοι ευστόχησαν στις βολές και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-36, 49-57, 77-81

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Ουιλμπέκιν 21 (4), Έισι 9 (1), Ρέινολντς 4, Καλϊάρο 2, Χάντερ 8, Κοέν, Αβντίγια 7 (1), Τζάκσον 2, Ντόρσεϊ 9 (2), Κοέν 8 (2), Στουντεμάιρ 2

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 12, Ράντολφ 19 (7 ριμπ.), Ρούντι, Καμπάτσο 11 (8 ασ.), Ντεκ 4, Κάρολ, Ταβάρες 11 (10 ριμπ.), Γιουλ 5, Μίκι 2, Τόμπκινς 12, Τέιλορ 5 (1)

Πηγή: ebasket.gr