| 2020-01-30 23:52:00

Σπουδαία νίκη για "Σάρας" στη Γαλλία - Περίπατος για Μπαρτσελόνα

Με νίκες συνέχισαν Καταλανοί και Ζαλγκίρις.

Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-79

Σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Γαλλία η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε της Βιλερμπάν με 79-74. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τον φανταστικό Λεκαβίτσιους. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού μέτρησε 21 πόντους και πέτυχε και το καθοριστικό τρίποντο.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με 14-8. Η Βιλερμπάν δεν τα παράτησε και απάντησε άμεσα με σερί 4-0 και έφερε το ματς στα ίσια (14-14). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη (16-16).

Η λιθουανική ομάδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε και πάλι να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (21-27). Οι γηπεδούχοι, όμως, και πάλι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω με μόλις τρεις πόντους (27-30).

Ο Λαντέιλ στο δεύτερο μέρος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις και με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσε το 37-29. Εξαιρετικός στο ματς ήταν και ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος με 13 πόντους εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά (37-48). Η εικόνα στα τελευταία λεπτά άλλαξε. Η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι (50-55).

H Βιλερμπάν συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να φέρει τούμπα τον αγώνα (63-62). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ (68-70). O Τζόρνταν Τέιλορ 47” πριν το φινάλε του αγώνα πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έβαλε μπροστά τους Γάλλους με 74-73. Ο Λεκαβίτσιους, όμως, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και 30” πριν το φινάλε έκανε το 76-74.

O Μαλεντόν ήταν μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς αστόχησε σε σουτ και στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στα 16”. Η Ζαλγκίρις κράτησε το προβάδισμα της και πήρε τελικά τη νίκη με 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 27-30, 50-55, 74-79

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 90-72

Εύκολο έργο είχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ζενίτ, καθώς επικράτησε εύκολα με 90-72. Οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν μόλις για ένα δεκάλεπτο (21-21), αλλά στη συνέχεια πήραν τον πλήρη έλεγχο και πανηγύρισαν τη νίκη. Φανταστική εμφάνιση από Κούριτς και Ντιλέινι.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα έχτισε διαφορά 8 πόντων (12-4). Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά η Ζενίτ ξύπνησε στο φινάλε και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (21-21).

Ο Κάιλ Κούριτς έκανε πράγματα και θαύματα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και με 15 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα των Ρώσων (35-26). Σε εξαιρετική ημέρα ήταν επίσης και ο Μάλκολμ Ντιλέινι, που κι αυτός είχε άλλους 18 πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά (50-31). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ (53-35).

Η Ζενίτ ισορρόπησε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά έμεινε σταθερή στους 20 πόντους (74-54). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 53-35, 74-54, 90-72

Πηγή: ebasket.gr