Facebook Pixel Βαλένθια - Παναθηναϊκός: Ήττα για το Τριφύλλι με 94-87
| 2020-01-31 23:48:00

Όχι ρε ΠΑΟ! Γύρισε από την... κόλαση και τα "θαλάσσωσε" στο φινάλε - "Πικρή" ήττα στη Βαλένθια

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Οι Πράσινοι γύρισαν από -16, όμως έχασαν με 94-87.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε μια επική ανατροπή, καθώς επέστρεψε από το -16 και ισοφάρισε τη Βαλένθια τρία λεπτά πριν τη λήξη, όμως στο φινάλε δεν στάθηκε αντάξιος των περιστάσεων, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 94-87.

Οι Πράσινοι πλήρωσαν το καταστροφικό τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου και μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντες πίσω στο σκορ με 80-64. Με μπροστάρηδες τους συγκλονιστικούς Ράις, Καλάθη και Τόμας, πέτυχαν επική επιστροφή στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 82-82, αλλά ολοκλήρωθηκαν το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 12-5 και δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο Καλάθης είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Ράις να προσθέτει 21 πόντους και τον Τόμας 16. Για τη Βαλένθια, μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Ντούμπλιεβιτς και Κολόμ, με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Οι Πράσινοι υποχώρησαν στο 13-9 στη Euroleague και παραμένουν στην 6η θέση και την ερχόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζουν τον Ερυθρό Αστέρα εκτός έδρας (5/2) και τη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ (7/2).

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τη μεγαλύτερη διαφορά του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι το +5 της Βαλένθια (19-14). Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε κάπως επιπόλαια το παιχνίδι, με δύο λάθη, όμως ο Ταϊρίς Ράις ήρθε από τον πάγκο και έδωσε πολύ σημαντικές λύσεις στους Πράσινους. Ο Αμερικανός πέτυχε 4 πόντους και έδωσε μια ασίστ στον Παπαγιάννη, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 25-25 στο 9’ και τελικά να κλείνει στην πρώτη περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 27-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ζόρισαν για τους παίκτες του Πιτίνο, οι οποίοι έπαιξαν κάκιστη άμυνα και επέτρεψαν στη Βαλένθια να ξεφύγει. Ειδικά στη ρακέτα οι Πράσινοι ήταν… ανύπαρκτοι αμυντικά, με τον Ντούμπλιεβιτς να το εκμεταλλεύεται και να τους πληγώνει με 15 πόντους στο ημίχρονο.

Η Βαλένθια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με επιμέρους σκορ 15-4 στα πρώτα πέντε λεπτά και με τρίποντο του Σαν Εμετέριο «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 13 (42-29). Ο Παναθηναϊκός σκλήρυνε την άμυνά του και αντέδρασε άμεσα. Μέσα σε τρία λεπτά οι Πράσινοι βρήκαν 14 πόντους με πρωταγωνιστές τους Ράις και Καλάθη, ενώ δέχθηκαν μόνο 4. Το καλάθι του Παπαπέτρου έριξε τη διαφορά στους 3 (46-43) στο 18’, αλλά το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνο ήταν καταστροφικό για το Τριφύλλι, που δέχθηκε 9 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια με διψήφια διαφορά σε βάρος του (55-45).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με σερί 5-0 (55-50), αλλά η Βαλένθια απάντησε με δύο τρίποντα για το 61-52. Η διαφορά κυμάνθηκε σε ανάλογα επίπεδα μέχρι το 25’ (65-57), όταν οι Πράσινοι απάντησαν με πέντε αναπάντητους πόντους και μείωσαν σε 65-62. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η «κατάρρευση» του Τριφυλλιού. Η Βαλένθια άρχισε να τα βάζει… όλα, πέτυχε 4 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 15-2 εκτόξευσε το προβάδισμά της στους 16 (80-64) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Καλάθης, Ράις και Τόμας σήμαναν την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Πράσινοι μπήκαν αγριεμένοι σε επίθεση και άμυνα, κρατώντας απαραβίαστο το καλάθι τους για πέντε λεπτά και τρέχοντας φοβερό σερί 13-0 για το 80-77 μέχρι ο Ντούμπλιεβιτς να «ξεκολλήσει» τη Βαλένθια κάνοντας το 82-77. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 5 πόντους από Τόμας και Καλάθη ισοφάρισε σε 82-82 τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Ντόορνεκαμπ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο για τη Βαλένθια (85-82) και ο Παναθηναϊκός είχε 2/4 βολές με Παπαπέτρου και Τόμας, αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσει (85-84).

Ένα αυστηρό φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές μετά από χαμένη βολή του Αμπέλντε επέτρεψε στον Λαμπεϊρί να κάνει το 88-84 με δύο βολές. Ο Ράις μείωσε σε 88-87 με γκολ-φάουλ, όμως ο Ντούμπλιεβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Μαυροβούνιος αστόχησε στη δεύτερη βολή, όμως πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ, με τον Αμπάλντε να κάνει το 92-87 με κάρφωμα στη συνέχεια. Ο Φριντέτ αστόχησε σε τρίποντο και ο Αμπάλντε με νέο καλάθι στο φινάλε «έγραψε» το τελικό 94-87 για τη Βαλένθια.

Τα ατομικά στατιστικά:

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κολόμ 14 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 8 (6 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9 δίποντα, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βίβες 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, ασίστ), Σαν Εμετέριο 8 (2),  Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (1), Ράις 21 (6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Τζσόνσον 5 (1), Φρεντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 21/40 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά, 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 27/51 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.