Facebook Pixel Basket League: Σούπερ Ηρακλής, έκανε... πάρτι μέσα στον Πανιώνιο
| 2020-02-01 18:18:00

Σούπερ Ηρακλής, έκανε... πάρτι μέσα στον Πανιώνιο

Μεγάλη νίκη του Γηραιού με 76-60.

Basket League: Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο των Καντζούρη και Σιγάλα στον πάγκο του Ηρακλή, καθώς ο γηραιός πέρασε από το «Σοφία Μπεφόν» επικρατώντας με 76-60 επί του Πανιωνίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο έχοντας διψήφιες διαφορές, και άντεξαν στην αντεπίθεση των κυανέρυθρων στο τρίτο δεκάλεπτο για να φτάσουν σε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.

Μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα για ένα ακόμα παιχνίδι είχαν οι γηπεδούχοι με τον γηραιό να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων με τρίποντο του Σούλερ (1-9) στο 4’. Οι κυανέρυθροι βρήκαν σκορ στην συνέχεια και κατάφερνα να μειώσουν στους 4 (7-11) με τον Σουίτνι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Χάνλαν και λέι απ του Ντέιβις (9-16), ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο 11-19.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μειώνοντας στους 4 (17-21), με τον Ηρακλή να φτάνει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-30) με τον Καββαδά 33 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο με τον Ηρακλή να διατηρεί την διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με τον Μπάουμαν να μειώνει στους 7 (28-35) και τον Χάνλαν να διαμορφώνει το 28-37 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα μετά από διαδοχικά τρίποντα των Σουίτνι και Σάμιουελς (41-41) έχοντας επιμέρους σκορ 13-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου αέρα 7 πόντων με τρίποντο του Ζάρα (48-55) με τον Καμπερίδη να μειώνει στο 50-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Χάνλαν και Ζάρας ανέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (51-60), με τον Πανιώνιο να μειώνει στους 4 με συνεχόμενους πόντους του Ντουρέν (56-60). Ο γηραιός αντέδρασε και με ένα επιμέρους 7-2 πήρε και πάλι αέρα 9 πόντων μετά από τρίποντο του Σούλερ (58-67) με 4 λεπτά για το φινάλε του αγώνα. Οι κυανέρυθροι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ με τον Ηρακλή να φτάνει στην νίκη με το τελικό 60-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76

ΠΗΓΗ: ebasket.gr